Olli Herman paljastaa, miten hänestä tuli Popedan uusi laulaja: "Häviävän pieni mahdollisuus onnistua"
Popedan uusi keulahahmo vierailee Efter Nio -ohjelmassa 5. helmikuuta.
Uudenvuodenpäivänä Popeda ilmoitti, että yhtyeen uudeksi solistiksi on nimitetty Olli Herman. Laulaja on tuttu Reckless Love -yhtyeestä. Olli kertoo Efter Nio -ohjelmassa 5. helmikuuta Eva Kelalle ja Janne Grönroosille, miten hän päätyi pestiin.
Popedan uusi keulahahmo kertoo salailleensa tietoa melko pitkään. Salailu oli laulajalle vaikeaa.
– Tein Radio Rockilla silloinkin tuurauksia, muun muassa Jone Nikulan tuurauksia päivävuorossa. Ilta-Sanomien tekemän spekulaatiojutun jälkeen kollegat tuli kyselemään multa hengitysetäisyydelle, että onko meillä täällä uusi Popedan laulaja töissä, Olli muistelee.
– Kyllä se oli aika kuumottavaa, hän myöntää nauraen.
Olli varjeli tietoa suuren yleisön lisäksi myös läheisiltään, jopa omalta isältään.
– Mun äiti tiesi, koska sattui olemaan samassa tilassa, kun Costello Hautamäki soitti. Sanoin äidille, että et sitten kerro isälle. Testasin samalla vanhempia, mutta ei hän kertonut. Kerroin isälle kyllä ennen uutista, Olli sanoo.
Olli kertoo Costellon yllättävästä puhelusta. Miehen ei taravinnut kauaa pohdiskella vastaustaan.
– Costellon kysymyshän oli, että morjes, tulisiks sä laulajaks Popedaan, hän muistelee.
– Puoli sekuntia myöhemmin sanoin, että totta kai mä tulen. Hän olisi voinut muotoilla sen niin, että täysin mahdoton tehtävä olisi tarjolla. Miljoona mahdollisuutta munata itsensä täysin ja häviävän pieni mahdollisuus onnistua. Olisin siitä huolimatta vastannut, että mitä me tässä vielä odotellaan, Olli kertoo.
Efter Nio palaa ruutuun - toinen juontaja poissa
Laulaja kertoo elävänsä seikkailuille ja haasteille. Hänestä on ihanaa heittäytyä uusiin tilanteisiin. Itse kappaleita ei kuitenkaan tarvinnut hirveästi muokata.
– Pate Mustajärven äänihän toimii tosi eri tavalla kuin mun. Pate laulaa aika paljon matalammalta kuin minä. Jotain pieniä modauksia tehdään, mutta ei juurikaan mitään. Aika pitkälti mennään sillä, miten ne on sävelletty, solisti paljastaa.
Popedalta on uutta musiikkia tiedossa uuden nokkamiehen kanssa.
– Hyvin todennäköisesti sekä saan että joudun ammentamaan omasta elämästäni jotakin siihen, Olli kertoo.
– Kyllähän mä varmaan täysin itseäni sensuroimatta liikuskelen ja tulkitsen niitä biisejä, hän sanoo.
Miehen mukaan Ollin ja Popedan entisen keulamiehen Paten välit ovat hyvät. Pate on toiminut esikuvana hänelle.
Efter Nio maanantaisin Yle Fem-kanavalla ja Yle Areenassa kello 21.00.
