Ohjaaja katuu Trumpin käyttämistä elokuvassa

Chris Columbus haluaisi leikata presidentin kokonaan pois Yksin kotona 2:sta.
Donald Trumpilla on lyhyt rooli vuonna 1992 valmistuneessa elokuvassa Yksin kotona 2 – eksynyt New Yorkissa. Kohtaus sijoittuu Trumpin tuolloin omistamaan Plaza-hotelliin, jonne Macaulay Culkinin esittämä Kevin päätyy majoittumaan. Seitsemän sekunnin pituisessa kohtauksessa Kevin törmää Trumpiin hotellin aulassa ja kysyy tältä kulkuohjeita.
Trumpin esiintyminen on herättänyt vihaa jo pitkään elokuvan faneissa, jotka ovat vaatineet presidentin poistamista joko digitaalisesti tai leikkaamalla kohtaus kokonaan pois. Myös Culkin on hyväksynyt netissä levinneen vetoomuksen asian puolesta.
Elokuvan ohjaaja Chris Columbus haluaisi niin ikään Trumpista eroon, mutta ei kuulemma pysty tekemään sitä, koskaa pelkää seuraamuksia.
– Kohtauksesta on tullut kuin kirous. Haluaisin päästä siitä eroon, mutta se on mahdotonta. Jos leikkaan sen pois, minut luultavasti potkitaan ulos maasta johonkin turvallisuussyyhyn vedoten, Columbus sanoo San Francisco Chroniclen haastattelussa.

Columbus myös paljastaa, kuinka Trump kiristi itsensä mukaan elokuvaan.
– Maksoimme korvauksen hotellissa kuvaamisesta, mutta sen lisäksi hän vaati päästä mukaan elokuvaan. Hän sanoi suoraan, että se on ainoa tapa, jolla saamme kuvata siellä.
Trump on itse väittänyt, että elokuvantekijät suorastaan kerjäsivät häntä mukaan vaikka hän oli hyvin kiireinen, eikä olisi alun perin halunnut tehdä roolia. Trump on myös sittemmin ottanut kunnian elokuvan taloudellisesta menestyksestä.