Näyttelijä sai tappouhkauksia Elon Muskin jakamasta valeuutisesta

Valeuutinen liittyi Pirates of the Caribbean -elokuvasarjaan.
The Bear -draamakomediasarjasta (Disney+) tuttu näyttelijä Ayo Edebiri kertoi Instagram-tilinsä tarinat-osiossaan, että hän oli saanut tappouhkauksia miljardööri Elon Muskin jakamasta valeuutisesta viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter), jonka Musk omistaa.
Unlimited L.n, oikeistolaisen käyttäjätilin julkaisussa väitettiin, että Edebiri korvaisi Johnny Deppin Pirates of the Caribbean -elokuvasarjassa, jonka omistaa Disney.
– Disney on syvältä, Musk kirjoitti uudelleenjulkaisunsa yhteyteen huhtikuussa 2024.
– Muistan, kun sain elämäni älyttömimpiä tappouhkauksia ja rasistisia solvauksia (en tiedä, oliko se elämäni tärkein hetki, mutta varmasti kolmen parhaan joukossa) valheellisesta uusintaelokuvasta, josta en ollut koskaan kuullutkaan tämän miehen takia, Edebiri kirjoitti ja jakoi Muskin alkuperäisen julkaisun.

– Hän ei ole kahdesti heilaava fasisti vaan myös idiootti.
Edebiri viittaa Muskin toimintaan 20. tammikuuta, kun hän teki Yhdysvaltain presidentin, Donald Trumpin virkaanastujaisten jälkeen kahdesti natsitervehdystä muistuttavan eleen.
Guardianin mukaan Unlimited L:n tilin omistaja reagoi Edebirin julkaisuun keskiviikkona. Hänen mukaansa Pirates of the Caribbean -elokuvan uudelleenkäynnistyksessä oli kyse huhuista, jotka olivat peräisin luotettavilta Hollywood-lähteiltä.
– Ja kyllä, olen suuri herra Muskin kannattaja ja fani. Olen uskollinen hänelle koko elämänsä ajan, enkä sano tätä kevyesti.

Kyseistä huhua ei ole vahvistanut mikään luotettava media-alan julkaisu. Elokuvasarjan tuottaja, Jerry Bruckenheimer vahvisti vuonna 2024, että Pirates of the Caribbean käynnistetään uudelleen. Hän ei kuitenkaan myöntänyt tai kieltänyt, onko elokuvasarjan päätähti, Jack Sparrow'ta näytellyt Johnny Depp mukana vai ei.
– Se on uudelleenkäynnistys, mutta jos se olisi minusta kiinni, hän (Depp) olisi mukana. Rakastan häntä, hän on hyvä ystävä. Hän on upea taiteilija ja hänellä on uniikki tyyli, Bruckenheimer kertoi Entertainment Weeklylle toukokuussa 2024.
Pirates of the Caribbean -elokuvat katsottavissa Disney+-palvelussa.