Näin päättyy Salkkarit-vuosi: Kalle ja Dahlia juopottelevat teinibileissä

Salkkareiden syyskausi päättyy viinanhuuruisten bileiden merkeissä.
Salkkareissa nähdään syyskauden päätteeksi kaikkien aikojen teinibileet, kun Dahlia ja Kalle hoitavat juomapuolen ja liittyvät nuorison juhlintaan. Tosin juuri kun meno on parhaimmillaan, paikalle saapuu kaksi ilonpilaajaa: Salla ja Kari.
Känni-Kallea kaivataankin ihan toisaalle: nimittäin taloyhtiön kokoukseen, jossa Kallen oli määrä puoltaa Noelin ehdottamaa hissiremonttia. No, ei näy Kallea, ja Noelin aloite häviää äänestyksen. Asia ei kuitenkaa jää Noelin osalta tähän, sillä raskaana oleva nuorikkonsa tarvitsee sen hissin.
Kun Aaro lähtee humalaisen Dahlia-vaimonsa perään, häneltä jää kaupan ovi auki. Salkkareissahan siitä ei seuraa mitään hyvää: tässä tapauksessa unohdus koituu kaupan ovea sulkemaan lähteneen Lindan kohtaloksi, sillä väärinkäsityksen vuoksi tämä kolkkaa vahingossa Evan ja joutuu valehtelemaan kaupan tulleen ryöstetyksi. Toisaalta Lindan valheessa on ripaus totuuttakin.
Sampo puolestaan kaipailee toista viinamäen sankaria eli Kallea, jonka uusi juomaputki paljastuukin sekä Sampolle että Joonatanille. Sampo vannottaa Joonatanin pitämään asian salassa, mutta toisaalta itse kertoo siitä Jutalle, joka ei tosin oikein tiedä voiko Sampon väitteisiin uskoa.
Kiireistä Juttaa kohtaa kotona kiva yllätys, kun Lasse on vähän viritellyt heidän yhteistä kotiaan juttamaisempaan kuosiin. Kauden päättyessä parilla näyttääkin pyyhkivän nihkeän syksyn jälkeen oikein hyvin.
Ennen joulutaukoa Jiri ehtii vielä aloittamaan työt Noelin firman operatiivisena johtajana. Heti ensimmäisenä työpäivänä Jiri joutuu tukalaan tilanteeseen, kun sopimuskumppanit saapuvat Jirin puheille ennen kuin hän on ehtinyt valmistautua neuvotteluihin.
Salatut elämät MTV3:ssa maanantaista torstaihin kello 19.30. Seuraavan viikon jaksot katsottavissa ennakkoon MTV Katsomon maksutilauksella jo perjantaina 13.12..