Katso logo

Muodin huipulle: Ensimmäinen tehtävä menee kilpailijalla tunteisiin: "Ihan hirveetä tuubaa!"

Muodin huipulle: Ensimmäinen tehtävä menee kilpailijalla tunteisiin: 'Ihan hirveetä tuubaa!'

Kilpailijoiden tehtävänä on kauden ensimmäisessä jaksossa suunnitella joukkueina viiden asukokonaisuuden mallisto.

Mainos
Mainos päättyy

Miisa Grekovin juontama Muodin huipulle jatkuu uusin jaksoin torstaina 8. helmikuuta. Avausjaksossa kymmenen muotisuunnittelijaa saa ensimmäisen ryhmätyönsä.

– Haluamme nähdä, mikä on teidän mielestänne rajoja rikkovaa, mutta myös aikaa kestävää, tuomari ja muotitoimittaja Sami Sykkö sanoo.

Miisa Grekov vähensi täydellisyyden tavoittelua: "On ihan hyvä asia, jos vähän mokaa"

– Mutta asun pitää olla osa kokonaista mallistoa, uusi vakiotuomari, muotisuunnittelija Mert Otsamo huomauttaa.

Mainos
Mainos päättyy
Uusi vakiotuomari Mert Otsamo (oikealla) kilpaili itse Muodin huipulle -sarjassa vuonna 2009 ja sijoittui kolmanneksi. Vieressä toinen tuomari Sami Sykkö ja juontaja Miisa Grekov.
Uusi vakiotuomari Mert Otsamo (oikealla) kilpaili itse Muodin huipulle -sarjassa vuonna 2009 ja sijoittui kolmanneksi. Vieressä toinen tuomari Sami Sykkö ja juontaja Miisa Grekov.

Kyseessä on joukkuetehtävä, jossa molempien joukkueiden pitää suunnitella viiden asukokonaisuuden mallisto, joka on täynnä tulevaisuuden muotiklassikoita.

Aleksi Peräkylä ei ollut mielissään ryhmätehtävästä.
Aleksi Peräkylä ei ollut mielissään ryhmätehtävästä.

– Ei siinä mitään, ommellaan jotain mahtavaa, jyväskyläläinen Aleksi Peräkylä toteaa.

– Mutta se, että on ryhmätehtävä! Ihan hirveetä tuubaa!

Aleksi ei ole tyytyväinen kuunnellessaan tiimiläistensä ideoita. 

– En helvetissä halua tehdä tämmöistä, hän puhisee turhautuneena.

Mainos
Mainos päättyy

Jutta Virtanenkaan ei innostunut yhtään ryhmätehtävästä. Kilpailijoista löytyi kuitenkin positiivisiakin kommentteja.

Tässä ovat Muodin huipulle -kilpailijat – yksi heistä suunnitellut vaatteita Adelelle

– Mun mielestä on kivaa aloittaa joukkueena, muotoilija Pinja Antikainen sanoo iloisesti.

Muodin huipulle torstaisin MTV3:lla ja MTV Katsomossa 8.2. alkaen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan