Mummola-elokuva palkittiin Soulin elokuvafestivaalilla pääpalkinnolla

Mummola-elokuva voitti 10 000 dollarin arvoisen palkinnon.
Tia Kouvon ohjaaman ja käsikirjoittama Mummola-elokuva on saanut pääpalkinnon Etelä-Korean Soulissa järjestettävällä Seoul International Women's Film Festivalilla. Palkinnon arvo on 10 000 dollaria.
– On todella mielenkiintoista, että monet ihmiset täällä ovat sanoneet että Mummola paljastaa paljon korealaisista perheistä, ja että korealainen ja suomalainen perhe ovat aika samanlaisia. Olin yllättynyt, sillä olin ajatellut, että täällä Aasiassa tulisi enemmän kulttuurien erot esiin. Elokuvan vastaanotto on ollut erityisen innostunut, ja samaistuminen vahvaa, ohjaaja Tia Kouvo kommentoi Soulista.
Festivaalin juryssa olivat MO Eunyoung, ohjaajaduo Soda Jerk ja ohjaaja Lee Jeong-hyang.
Mummolan pääosissa nähdään Ria Kataja, Elina Knihtilä, Jarkko Pajunen, Leena Uotila sekä Tom Wentzel. Mummolan tuottajat Emilia Haukka ja Jussi Rantamäki palkittiin Espoo Ciné -palkinnolla tämän vuoden festivaalilla.
Naisten heimo epäonnistuu historiallisella tavalla Selviytyjät Suomessa – Riku Rantala ärähtää

Joka vuosi
joulun aikaan, sisarukset Susanna (Ria Kataja) ja Helena (Elina Knihtilä)
vierailevat perheineen vanhempiensa luona. Kuten tavallista, isoisä Lasse (Tom
Wentzel) juo liikaa, isoäiti Ella (Leena Uotila) on huolissaan kaikista, lapset
ovat kyllästyneitä ja sisarukset lankeavat vanhoihin riitoihinsa. Joulun
jälkeen jokainen lähtee omille teilleen ja palaa arkeen. Tia Kouvon purevan
humoristinen, elämänmakuinen elokuvadebyytti on tragikoominen
tutkielma perhedynamiikasta, yksinäisyydestä ja yhdessäolosta —
kuinka yritämme löytää yhteyden, mutta emme aina onnistu siinä.
Mummolan ensi-ilta elokuvateattereissa on 10.11.2023