Muistatko Big Brother -leijonan? Tekee yllättävän paluun!
20 vuoden takainen suosikkihahmo on tehnyt paluun julkisuuteen.
Vuonna 2005 Big Brother Suomi -ohjelman ensimmäisellä kaudella katsojille tuli tutuksi leijona, joka saattoi pelmahtaa eristyksissä olevien asukkaiden iloksi. Leijona seikkaili jekuttamassa myös myöhemmillä kausilla.
Video: BB-Jukka ja BB-Eevis hovioikeudessa.
Leijona oli tunnettu huonotapaisuudestaan ja tekemistään jekuista. Hauska veijari ilostutti suomalaisia tv-katsojia.
Nyt karvakaveri on tehnyt paluun.
Yllättävä paluu
Kyseinen jellona jekkuili tällä kertaa lasten itsenäisyyspäivän juhlissa. Asia ilmeni, kun tapahtuman juontaja Christoffer Strandberg julkaisi tapahtumasta kuvan.
Kuvassa Christoffer poseeraa leijonan kanssa punaisella matolla. Jellonalla on päässään kruunu. Leijona nostaa hupaisasti kättään kameralle.
Julkaisussa ei kuitenkaan kerrota, mikä leijonan rooli on ollut itsenäisyyspäivän juhlissa.
Keravalaisesta pukuvuokraamo Artistiasusta kerrotaan, että kyseinen leijonapuku on vain osittain sama kuin Big Brotherissa seikkailleella leijonalla (pääkuvassa). Vain leijonan pää on maskoteilla sama. Haalari puolestaan on itsenäisyyspäivän juhlan leijonalla muualta hankittu.
Artistiasu on suunnitellut ja valmistanut BB-leijonan puvun ja vuokraa sitä vajaan 200 euron hintaan.
Artikkelia muokattu 12.12. klo 13.45: Toisin kuin artikkelissa aiemmin väitettiin, itsenäisyyspäiväjuhlissa esiintyneellä leijonalla on sama pää kuin Big Brother -leijonalla.
Korjattu myös: Artistiasu Oy ei ole pelkkä nettikauppa, vaan keravalainen pukuvuokraamo ja maskottiasujen valmistaja. BB-leijonapuku on yrityksen valmistama.
