Katso logo

MTV:n suosikkisarja palaa – päätähdeltä paljastuksia kulisseista

MTV:n suosikkisarja palaa – päätähdeltä paljastuksia kulisseista
Maria Wern, Eva Röse, Erik Johansson, 9. kausi.

Näyttelijä Eva Röse vastasi katsojien toiveeseen ja toi sarjaan lisää ihmissuhdedraamaa.

Mainos
Mainos päättyy

Anna Janssonin kirjoihin perustuvan ruotsalaisen Maria Wern -rikossarjan yhdeksännen kauden jaksot nähdään kesän aikana MTV3:lla. Ensimmäinen jakso starttaa torstaina 10. heinäkuuta. 

Videolla näyttelijä Mimosa Willamo vastaa Katson kesäkyselyyn. 

Ensimmäinen Maria Wern -dekkari Vaitelias Jumala julkaistiin vuonna 2000, ja televisiossa gotlantilainen rikospoliisi debytoi kahdeksan vuotta myöhemmin.

Mainos
Mainos päättyy

Pääosassa Maria Werninä on alusta lähtien nähty vuonna 1973 syntynyt näyttelijä Eva Röse.

Sarjan vastaavana tuottajana toiminut Eva on myös ohjannut kaksi kauden jaksoa.

– Vaikka olen työskennellyt ohjaajana 30 vuotta, en ole koskaan aiemmin ohjannut Maria Werniä. Ohjatessa on ajateltava kokonaisuutta.

– En koe, että minulla olisi paljoakaan arvovaltaa, joten on ollut hienoa tukeutua kokeneisiin kollegoihin. Olen tottunut työskentelemään näyttelijänä mutta halunnut olla ohjaaja, Eva totesi Expressenille vuonna 2023, jolloin sarjan yhdeksäs kausi sai ensi-illan naapurimaassamme.

Gotlantilaisilla hinku ruumiiksi

Seitsemän kauden jälkeen Maria, jonka vahvuudet eivät ole ihmissuhteissa, muutti vihdoin yhteen kollegansa Sebastianin (Erik Johansson) kanssa.

Mainos
Mainos päättyy
Sebastiania näyttelevä Erik Johansson on suomalaisyleisölle tuttu myös sarjasta Bonusperhe.
Sebastiania näyttelevä Erik Johansson on suomalaisyleisölle tuttu myös sarjasta Bonusperhe.

Evan ohjaamat jaksot keskittyvät enemmän Marian yksityiselämän solmuihin kuin toimintaan.

– Katsojat ovat erittäin kiinnostuneita Marian yksityiselämästä. Ei sarjan tarvitse koko ajan olla ajojahteja ja ammuskelua. Henkilökohtainen draama voi olla yhtä lailla suurta, Eva on sanonut.

Roolituksesta vastaava Jasmine Rosell kertoi Helagotland-lehdelle, että kaudella oli mukana 500-600 paikallista avustajaa.

Jasminen mukaan poliisin ja ruumiin esittäminen ovat suosituimmat roolit.

– Ihmiset todella hinkuvat mukaan. Tämä on heille hauska ja erilainen kokemus, roolittaja totesi.

Mainos
Mainos päättyy

Kuvauspaikasta Gotlannin-saaresta on tullut Evalle kuin toinen koti. Vuosien saatossa näyttelijä on päässyt osaksi gotlantilaista yhteisöä.

– Minut otetaan usein vastaan hymyillen, kommentoiden ja halauksin. Se on ainutlaatuista ja tuntuu todella hyvältä. Saamme uskomatonta kohtelua, ja se pistää nöyräksi, Eva kehui kuvauksia seuranneelle gotlantilaistoimittajalle.

Kuvauksissa käytetään paikallisia asukkaita avustajina.
Kuvauksissa käytetään paikallisia asukkaita avustajina.

Kuvaajan mukaan yhdeksäs kausi tarjoaa aiempia kausia pelottavampia miljöitä.

– Kuvaamme paljon öisin, ja on myös paljon metsästystä ja juoksemista metsässä. 

Ruotsissa jokainen Maria Wern -kausi on kerännyt kotisohville miljoonayleisön.

Sarja on myyty noin 60 maahan, ja se on Maria Wernin tuotantopäällikön mukaan ulkomailla vielä suositumpi kuin kotimaassaan.

Neljän pojan äiti 

Eva aloitti tv-uransa 1990-luvulla Disneyklubben-nimisen lastenohjelman juontajana.

Valmistuttuaan Tukholman teatterikorkeakoulusta hän debytoi näyttelijänä teatterissa. Sittemmin hän on esiintynyt lukuisissa elokuvissa, televisiosarjoissa ja näytelmissä.

Viime vuonna Evan nimi nousi otsikoihin, kun hän ilmoitti eroavansa puolisostaan muusikko-taiteilija Jacob Felländeristä.

– Kaikella on aikansa. 20 fantastista vuotta yhdessä, lukuisia matkoja ympäri maailmaa, arkea, juhlaa ja ennen kaikkea neljä ihanaa poikaa, Eva totesi erostaan Instagramissa.

Maria Wernin yhdeksäksennän kauden uusinnat alkavat torstaina 10. heinäkuuta klo 23.30 MTV3:lla. Kausi on katsottavissa kokonaisuudessaan MTV Katsomo+:ssa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan