Katso logo

Milla ja Taneli elävät vararikon partaalla kulutusluottojen ja epäonnisten autokauppojen vuoksi: ”Ei ole varaa mennä edes naimisiin”

Milla ja Taneli elävät vararikon partaalla kulutusluottojen ja epäonnisten autokauppojen vuoksi: ”Ei ole varaa mennä edes naimisiin”

Pariskunnan tulot jäävät pakkaselle yli tuhat euroa joka kuukausi.

Mainos
Mainos päättyy

Raharemontti-sarjan toisessa jaksossa tavataan askolalaiset Milla ja Taneli, jotka kipuilevat kroonisten rahahuolien kanssa vakituisista työpaikoista huolimatta.

Neljä vuotta varastoalalla ollut Milla opiskelee töiden ohella logistiikka-alan insinööriksi. Haaveena olisi parempipalkkainen ammatti, sillä Milla kertoo rahojen olevan jatkuvasti loppu.

– Juuri eilen, kun kävin viimeisen kerran kaupassa ennen seuraavaa palkkaa, niin tili meni taas tyhjäksi.

Elämää ei helpota, että Minnalla on useita kulutusluottoja juoksemassa korkoa. Tosin nyt tilanne on mennyt niin pahaksi, ettei Minnalle myönnetä enää uusia luottoja.

Mainos
Mainos päättyy

– Ennen siirsin luottokortin aina seuraavalle kulutusluotolle ja höyläsin sen tappiin. Nyt en enää saa uusia luottoja, minkä vuoksi ei ole varaa maksaa lyhennyksiäkään. Minulla on enää yksi luottokortti jäljellä, Minna tunnustaa.

Pariskunnan pihassa seisoo Tesla, josta on puolet enemmän velkaa kuin mitä auto on nykyiseltä arvoltaan. Pariskunta osti auton kuukautta ennen sen hinnan romahtamista.

– Hinta tippui yhdessä yössä neljäänkymmeneen tuhanteen, Taneli kertoo turhautuneena.

Rekkakuskina työskentelevä Taneli osti ennen Teslaa myös toisen auton, joka osoittautui vialliseksi. Nyt kaupan purusta on riidelty myyjän kanssa jo vuoden verran. Kaikkiaan pariskunnalla on kolme autoa, jotka syövät Tanelin kaikki tienestit. Lisäksi mies tunnustaa ostelevansa jatkuvasti uutta elektroniikkaa ja tekevänsä heräteostoksia nettimarketeista vaikka varaa ei ole välillä edes kunnon ruokaostoksiin.

– Miten sitä onkin oppinut näin huonoksi rahankäyttäjäksi, kun suvussa on pankkityöntekijöitä ja oma isä on ns. tarkan markan mies, Taneli voivottelee.

Jaana Pelkonen ja Joni Rintamaa yrittävät auttaa Millaa ja Tanelia korjaamaan talouttaan.
Jaana Pelkonen ja Joni Rintamaa yrittävät auttaa Millaa ja Tanelia korjaamaan talouttaan.
Mainos
Mainos päättyy

Auto- ja kulutusluottolaskujen jälkeen Millan ja Tanelin varat ovat joka kuukausi pahasti miinuksella, pariskunnan omien laskelmien mukaan jopa toista tuhatta euroa. Myös sähkölaskuja on mennyt jo usealta kuukaudelta putkeen perintään.

Kaikki pariskunnan haaveet, niin pienet kuin isommatkin, ovat joutuneet hyllylle talousongelmien vuoksi.

– Olisi kiva voida matkustella ja pitää hieman ylimääräistä sukanvarressa. Meidän olisi myös tarkoitus mennä naimisiin, mutta tällä hetkellä ei ole varaa järjestää häitä, Milla kertoo apeana.

Krooninen rahattomuus aiheuttaa pariskunnan välille myös paljon riitoja. Millan mukaan tilanteen vakavuus on vasta nyt selvinnyt molemmille.

– Sain vasta vuosi sitten kerrottua Tanelille, missä tilanteessa itse olen. Sen myöntäminen ääneen on ollut tosi vaikeaa.

Myös Tanelia tilanne ahdistaa, mutta mies on kaikesta huolimatta luottavainen tulevaisuuden suhteen.

– Koen, että kyllä tästä yhdessä selvitään. Harva haaveilisi naimisiinmenosta, jos ero olisi lähellä.

Mainos
Mainos päättyy

Raharemontti Nelosella ja Ruudussa tiistaisin klo 20.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan