Katso logo

Mikko Kekäläinen ulos Erikoisjoukoista – kouluttajat pettyivät

Mikko Kekäläinen ulos Erikoisjoukoista – kouluttajat pettyivät
Erikoisjoukot, 4. kausi, 2025, Mikko Kekäläinen.

Puoli seitsemän -juontaja teki virheen, josta hän maksoi kalliin hinnan.

Mainos
Mainos päättyy

Erikoisjoukkojen kymmenentenä päivänä kokelaat olivat olleet vangittuina ja kuulusteluissa läpi yön.

Kokelaat olivat ennen kiinniottotehtävää opetelleet peitetarinan, mutta osa oli ehtinyt paljastaa viholliselle tietoja, jotka olivat ristiriidassa tarinan kanssa.

Torstaina 11. joulukuuta Nelosella nähdyssä jaksossa jokainen kokelas vietiin yksi kerrallaan kuulusteltavaksi. 

Kokelaan, joka ei kriittisellä hetkellä paljastanut totuutta vihollisille, katsottiin epäonnistuneen tehtävässä. 

Mainos
Mainos päättyy
Kouluttajien Janin ja Jannen äänistä kuului turhautuminen, kun he seurasivat kokelaiden kuulusteluja.
Kouluttajien Janin ja Jannen äänistä kuului turhautuminen, kun he seurasivat kokelaiden kuulusteluja.

Monitorista tilannetta seurannut pääkouluttaja Janne Lehtonen katsoi huolestuneena Noora Toivon, Nico Salon ja Mikko Kekäläisen kuulusteluja.

Todellisessa tilanteessa kokelaiden käytöksestä olisi seurannut hengenlähtö.

– Kun aukottomat todisteet ovat pöydällä, on turha enää väittää vastaan. Kuulustelijat eivät ole tyhmiä. Ne ovat tämän pelin ammattilaisia, joita et voi voittaa. 

– Viimeistään siinä vaiheessa kun oma tai ryhmän henki on uhattuna, sinun pitää antaa jotain, mikä pitää sinut vielä hengissä, pääkouluttaja totesi.

Mainos
Mainos päättyy

Turhautunut kouluttaja

Janne ja kouluttaja Jan Knutti huokailivat turhautuneina monitorinsa ääressä seuratessaan Mikon kuulusteluja.

Sinnikkäästi tv-juontaja piti kiinni peitetarinasta, vaikka vihollinen oli iskenyt todisteet valheesta pöytään.

Mikko selvitti tiensä Erikoisjoukkojen kymmenenteen päivään.
Mikko selvitti tiensä Erikoisjoukkojen kymmenenteen päivään.

Vielä silloinkaan kun Mikon henkeä uhattiin, tämä ei paljastanut totuutta erikoisjoukkojen tehtävästään.

– Olen kertonut kaiken, mitä minulla on tästä asiasta kerrottavaa, Mikko ilmoitti.

– Sinun aikasi päättyi tällä planeetalla, vihollinen totesi. 

Mainos
Mainos päättyy

Kouluttajia Mikon epäonnistuminen tehtävässä keljutti. 

– Tämä on aina turhauttavaa, että jengi on kestänyt tänne asti ja sitten ne kusevat ihan viimeisillä metreillä, Jan sanoi. 

"En jää haikailemaan"

Mikko talutettiin kuulusteluista pääkouluttajan eteen.

– Sanoit itse, että sinun päätöksentekokyky on huono, ja sitä sinun pitää treenata. Opetin sinulle, että kuulustelutilanteessa mikään muu ei ole tärkeämpää kuin oman hengen vaaliminen.

 – Joudun ottamaan sinulta numerolapun pois. Olen pahoillani, mutta sinun leirisi loppuu tähän, Janne sanoi. 

Mikko oli 12. leirin keskeyttänyt kokelas.
Mikko oli 12. leirin keskeyttänyt kokelas.

Leiriltä poistettu Mikko tiedosti tekemänsä virheen. Hän toimi kuulusteluissa vastoin kouluttajien antamia ohjeita. 

– Siihen se lopulta päättyi, mutta semmoistahan se on minulla ollut kautta linjan. On tullut tehtyä luoviakin ratkaisuja.

– Ei minua tällä hetkellä harmita yhtään. Menin niin paljon pidemmälle kuin olisin villeimmissäkään unelmissani voinut kuvitella. Minulle tämä on voitto enkä jää haikailemaan, mitä sinne jäi, Mikko myönsi. 

Erikoisjoukot nähdään torstaisin klo 21.00 Nelosella sekä Ruudussa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan