Katso logo

Max Seeckin uudesta romaanista tv-sarja

Max Seeckin uudesta romaanista tv-sarja

Sarjan kehitys- ja käsikirjoitustyö alkavat vuonna 2024 ja varsinainen tuotanto aikaisintaan vuonna 2025.

Mainos
Mainos päättyy

Solar Films on hankkinut tv- ja elokuvaoikeudet Max Seeckin tulevaan rikosromaaniin Merkitty, joka sijoittuu taide- ja shakkipelien maailmaan.

– Heinäkuussa julkaistava romaani on herättänyt jo ennen julkaisua niin suurta kiinnostusta, että sen oikeuksista käytiin tarjouskilpailua, Seeckin kirjallisuusagentti Elina Ahlbäck kertoo Solarin Instagram-tilillä.

Solar Films tuottaa Merkitty-romaanista tv-sarjan, jonka aikataulusta toimitusjohtaja Jukka Helle kertoo seuraavaa: 

– Sarjan kehitys- ja käsikirjoitustyö alkavat vuonna 2024 ja varsinainen tuotanto aikaisintaan vuonna 2025. Aikataulut tarkentuvat toki projektin edetessä. 

Mainos
Mainos päättyy

Merkitty julkaistaan heinäkuussa 2024. Teos, kansainväliseltä nimeltään Milo, on myyty jo nyt ennen julkaisua Saksaan ja Norjaan. Norjalaiskustantaja Aschehoug tunnetaan myös Jo Nesbøn alkuperäisenä kustantajana. Suomessa Merkityn kustantaa Seeckin suomenkielisten alkuteosten kustantaja Tammi.

Martina Aitolehti menettää hermonsa Ultimate Escape Suomessa: "Mitä v**tua?"

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan