Katso logo

Luottavainen Erika joutuu pettymään Menestysresepti-tuomariston edessä: "Se on ihan hirveä"

Luottavainen Erika joutuu pettymään Menestysresepti-tuomariston edessä: 'Se on ihan hirveä'
Erika Poussa, Suomalainen menestysresepti

Erään tuomarin mukaan Erika Poussun Keksitaikina-tuote muistuttaa liikaa mummolan peruskeksiä.

Mainos
Mainos päättyy

Erika Poussa lähtee luottavaisin mielin tuomariston eteen Suomalaisen menestysreseptin tuoreimmassa jaksossa MTV3-kanavalla tiistaina 2. tammikuuta. 

Bakerika-pienkahvilan perustaja on onnistunut siirtämään visionsa pakastekeksitaikinan pakkaukseen, mutta on myös tietoinen siitä, että omat tuntemukset voidaan ampua alas.

Jyrki Sukula menettää hermonsa tv:ssä: "Se on v**tu virhe!"

– Mulla oli isona teemana kuvituksessa tämä ruutu. Myös tämä pastelli on mielestäni tosi kiva piirre tässä kuvituksessa ja yleisilmeessä. Mulle on ollut tosi tärkeää, että tässä pysyy pienyrittäjän kädenjälki ja mun Bakerikan näköisyys tässä pakkauksessa, Erika kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Tuomari Suvi Luoma ei ole kuitenkaan varma pakkauksen erottuvuudesta.

– Tämä ilme on mielestäni kokonaisuudessaan aika hailakka. Toinen asia, mikä ei riittävästi välity, on premium-henkisyys, Suvi perustelee.

FoodWestin tutkimusjohtaja Suvi Luoma on huolissaan Erika Poussan Keksitaikina-tuotteesta.
FoodWestin tutkimusjohtaja Suvi Luoma on huolissaan Erika Poussan Keksitaikina-tuotteesta.

Suvi kokee ongelmalliseksi myös tuotteen nimen, Keksitaikinan, jota hän ei ymmärrä ollenkaan. Sampo Päällysahon mielestä pakkauksen värit voisivat olla taas syvempiä ja voimakkaampia.

– Tästä voi mennä helposti eteenpäin. En ole kriittinen vaan eteenpäin potkiva, Sampo sanoo.

Sampoon verrattuna Jukka Kurttila on selvästi kriittisempi.

– Tästä on kuule tosi kaukana hifistely. Tämä tuoksuu sieraimissani liikaa mummolan peruskeksiltä. Tuo Keksitaikina-sana on silmissäni kans huono, Jukka täräyttää.

Mainos
Mainos päättyy

– Se on ihan hirveä. Ei Keksitaikina houkuttele, Suvi komppaa.

Finlaysonin luova johtaja Jukka Kurttila ei ole vaikuttunut Erika Poussan Keksitaikinasta.
Finlaysonin luova johtaja Jukka Kurttila ei ole vaikuttunut Erika Poussan Keksitaikinasta.

Jukka kehottaa Erikaa satsaamaan vielä tuotekuvaan. Näin hän voi tuoda tuomareiden mukaan Keksitaikinaan premium-näkökulman, erottuvuuden ja maun. Palautteen jälkeen Erika kertoo kameroille olevansa sokissa.

– Musta tuntuu, että ne kaikki ampuvat mua siellä. Kritiikkiä kritiikin perään, eikä saa kiinni mistään ideasta, mitä siinä yrittää myydä, Erika avautuu.

Kun Erika on poistunut paikalta, Suvi ilmoittaa olevansa huolissaan.

– Mulle tulee tästä (Keksitaikina) ilmeestä mieleen välittömästi halpistuote.

Ylen uudenvuoden lähetys herätti hämmennystä: "Ihan tuskaa katsoa"

Mainos
Mainos päättyy

– Tätä pitää vähän mutustella, päätuomari Jyrki Sukula toteaa.

Suomalainen menestysresepti tiistaisin MTV3-kanavalla kello 20.00.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan