Linna-sarjasta tuttu murhaaja Lilja pääsee avovankilaan – kaikki on "paskaa"

Kahdesta murhasta tuomittu Lilja-niminen vanki kertoo arjestaan avovankilassa kivitalon jälkeen Linna-sarjan toisella kaudella.
Ylen
Linna-sarjan toisella tuotantokaudella nähdään ensimmäiseltäkin kaudelta tuttu
Lilja-nimellä esiintyvä vanki. Hän istui edelliskaudella elinkautista tuomiota
kahdesta murhasta.
Lilja, oikealta nimeltään Lilya Carmen Lilith Lehtonen nousi otsikoihin vuonna 2018, kun hänet tuomittiin elinkautiseen vankeusrangaistukseen kahdesta murhasta.
Vuonna 1988 syntynyt Lehtonen sytytti palamaan sukulaistensa omakotitalon vuonna 2017 Kangasalla. Talossa olivat palon aikaan Lehtosen 83-vuotias pyörätuolia käyttävä, dementoitunut isoäiti ja 63-vuotias kehitys- ja cp-vammainen setä.
Nyt 34-vuotias Lehtonen siirtyy Hämeenlinnan suljetusta vankilasta Vanajan naisille tarkoitettuun avovankilaan. Hän on istunut tuomiostaan noin viisi ja puoli vuotta, ja vapautumispäivä ei ole vielä tiedossa. Hän uskookin, että vuosia on vielä jäljellä.
– So long suckers, Lilja huikkaa lähtiessään. Vapaasti suomennettuna fraasi tarkoittaa ”hyvästi luuserit.”
Lilja suuntaa pienen jännityksen saattelemana kohti avolaitosta, jossa odottaa muutama kaverikin. Vaikka avovankilassa ei ole muureja ympärillä, on siellä osittain tiukemmat säännöt. Vangeilla on kaksi kertaa päivässä ilmoittautuminen, ja iltakierron aikaan pitää olla sängystä ylhäällä pystyssä. Vangeille laitetaan panta nilkkaan.
– Elinkautisvangit ei yleensä pääse näin aikaisin avotaloon. Varmaan yksi syy oli mun terveydentila, dialyysissa käyn kolme kertaa viikossa edelleen, hän sanoo.

Lilja kertoo seuranneensa ensimmäistä kautta Linna-sarjasta.
– Ihmiset näyttää tosi tyhmältä, kun ne imee tupakkaa. Katoin Linnan ykkösestä, kun mä imin tupakkaa, mä näytin niin vajakilta, hän arvioi.
Tuomionsa aikana Lilja on käynyt lukiota noin puoleen väliin, mutta opinnot keskeytyivät munuaisleikkausten vuoksi. Hän ei halua jatkaa lukio-opintojaan loppuun, mutta haluaisi opiskella ammattikoulututkinnon maatalousalalta. Hän ei kuitenkaan usko suuntautuvansa työelämään vankilan jälkeen terveydentilansa vuoksi. Avioerokin tapahtui muutama vuosi sitten. Lilja tutustui ex-mieheensä vankilassa.
Lilja on päättänyt suhtautua hyvällä asenteella tuomionsa istumiseen. Hän aikoo hoitaa hommansa kunnialla, jotta pääsisi nopeasti pois vankilasta. Lilja toivoo pääsevänsä dialyysihoitoreissujen lisäksi omille vapaille. Uusi munuaisleikkaus on tulossa, johon hän haluaa keskittyä. Hän myös haluaa pitää yhteyttä lapseensa. Hän ei välttämättä halua nähdä lastaan vankilassa, vaan mieluummin lomien aikaan muualla. Valvottuihin tapaamisiin on mahdollisuus viikoittain sunnuntaisin ja lauantaisin yhden tunnin ajan. Liljan äiti käy usein tapaamassa tytärtään.

Lilja kertoo sopeutuneensa suljetun vankilan jälkeen avolaitokseen noin kolmessa viikossa. Vaikeinta uudessa paikassa on ollut ajanhallinta ja itsenäisyys. Hän kertoo laitostuneensa kivitalossa.
– Se oli sellaista hyvää laitostumista, ei tapellut sitä systeemiä vastaan, Lilja kertoo.
– Parin ekana päivänä oli muutama vastoinkäyminen ja olin niin loppu, että olin lähdössä takaisin kivitaloon. Halusin levätä, mutta muut vangitkin sanoi, että kyllä siitä nopeasti (helpottuu), hän jatkaa.
Ainoa asia, mitä vanki kaipaa suljetusta vankilasta on lepohetket, että ei tarvitse tehdä mitään.
– Ruoat oli ihan paskoja, säännöt oli ihan paskoja, hallussapitoasiat oli huonosti ja paskasti. Toisaalta siellä ei tarvi käyttää omia aivoja. Onhan Suomessa ihan hemmetin hyvät vankilat, jos vertaa koko maailmaan. Ihan luksusta on täällä, Lilja kertoo.
Linna -ohjelman toinen kausi katsottavissa Yle Areenassa. Jaksot esitetään yksi kerrallaan torstaisin TV1-kanavalla.