Katso logo

Linda Lampenius lähti 18-vuotiaana tuntemattoman miehen matkaan – paljastaa tv:ssä, miten päätyi viettämään kaksi päivää Luciano Pavarottin kanssa: ”Olin taivaassa”

Linda Lampenius
Mainos
Mainos päättyy

Viulisti Linda Lampeniuksen elämässä on sattunut ja tapahtunut. Yksi erikoinen tapahtumaketju sijoittuu vuodelle 1988, kun Linda oli vasta 18-vuotias nuorukainen. 

Viulisti kertoo erikoisesta tapahtumasarjasta Sukuni salat -ohjelman päätösjaksossa, joka nähdään sunnuntaina 5.6. mtv-palvelussa. Asia tulee puheeksi, kun ohjelman juontaja Marja Hintikka huomaa Lindan äidin sukutilalla nipun kuivakukkia. Kyseinen kukkakimppu kuului alun perin legendaariselle oopperalaulajalle Luciano Pavarottille, johon Linda tutustui uskomattoman sattuman kautta. 

Kukat hän sai, kun Pavarotti oli ollut esiintymässä Helsingin jäähallissa vuonna 1988. 

– Olin kävelemässä Helsingin keskustassa, kun viereeni tuli mies. Olin silleen, että jaa. Taas tulee joku italiaano puhumaan, heti kun on joku blondi. Ajattelin, että kuka tuo on nyt olevinaan.

Linda oli kysynyt, mitä mies tekee Suomessa. Hänen vastauksensa oli lyönyt nuoren naisen ällikällä. 

Mainos
Mainos päättyy

–  Hän sanoi olevansa Pavarottin soolohuilisti. Kerroin hänelle, että olin yrittänyt saada lipun konserttiin, mutten ollut onnistunut. 

Pavarotti
Italialainen oopperalaulaja esiintyi Suomessa elämänsä aikana kolme kertaa. Hän menehtyi vuonna 2007. 

Sukuni salat: Linda Lampeniuksen perheestä paljastuu verinen murha: ”Miksi kukaan ei kertonut?”

Mies ei aikaillut, vaan toteutti Lindan toiveen. 

–  Hän oli, että nyt otetaan taksi ja lähdetään Pavarottin luo. Olin ihan taivaassa. En meinannut uskoa, että se oli totta. Sille teille sitten jäin. Vietin puolitoista vuorokautta Pavarottin, hänen vaimonsa sekä soolohuilistin kanssa, Linda muistelee.


Sukuni salat sunnuntaina mtv-palvelussa ja kello 20.00 MTV3-kanavalla. Jaksot esitetään viikon ennakolla mtv-palvelussa.

Mainos
Mainos päättyy

Tilaa Katso-lehti kotiisi tästä!  

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan