Leijonan luolasta tuttua sijoittajaa ärsyttää ihmisten nurina työelämästä

Perjantai-dokkari 15.11. sukeltaa enkelisijoittajan ja yrittäjän menestysfilosofiaan.
Reetta Kaurasen ohjaama Perjantai-dokkari Miljonäärin vinkit isoihin masseihin perehtyy enkelisijoittaja ja sarjayrittäjä Jenni Kynnöksen, 31, elämään ja menestyksen filosofiaan. Hän nousi rahattoman opiskelijan roolista miljoonatienesteihin neljässä vuodessa.
– Moni pitää mua tosi ärsyttävänä. Mä ärsytän välillä itteenikin, niin mä ymmärrän tän hyvin, Jenni kertoo dokkarilla.
Verokone listasi vuonna 2022 Jennin kovatuloisempien nuorten joukkoon. Hän tienasi ensimmäisen miljoonansa 28-vuotiaana yrityskaupoilla. Hän on sittemmin perustanut lukuisia yrityksiä, ja onpa hän ollut mukana Nelosella nähtävän Leijonan luola Suomi -ohjelman enkelisijoittajana.

Jenni kertoo tietävänsä, miten rahaa tehdään – eikä pelkää puhua siitä. Vaurauden myötä yrittäjällä on vapaus valita, kuinka paljon hän tekee töitä. Jenni inhoaa jatkuvaa valitusta työelämästä.
– Joillakin voi olla ihan karseet duunit ja kamalat työympäristöt, mutta kaikki voisivat ainakin tavoitella sitä iloa ja inspiraatiota työelämässä, Jenni uskoo.
Suomen kovatuloisimpiin nuoriin kuuluva Jenni haluaa kannustaa suomalaisia yrittäjyyteen. Hänen mukaansa kuka tahansa voi oppia lähes mitä tahansa. Hän perusti itse ohjelmistorobotiikkayrityksen yhdessä puolisonsa ja ystävänsä kanssa tietämättä aiheesta mitään.
– Youtube auki ja kyllä sieltä joku kertoo, miten homma tehdään, Jenni kiteyttää.
Perjantai-dokkari julkaistaan Yle Areenassa perjantaina 15.11. ja esitetään samana iltana TV1:ssä Yle Perjantai -lähetyksessä.