Katso logo

Kun klovni johdatti lapset kaasukammioon

Kun klovni johdatti lapset kaasukammioon
From Darkness to Light. Kuva: The Syndicate

Jerry Lewisin kadonnut elokuva pääsee viimein päivänvaloon.

Mainos
Mainos päättyy

Jotkut elokuvat olisi ehkä syytä jättää lukkojen taakse pimeyteen. Tätä mieltä oli koomikkolegenda Jerry Lewis, joka ei halunnut koskaan julkaista elokuvaa, josta piti tulla hänen mestariteoksena.

Helsingin Night Visions -festivaalilla esitettävä From Darkness to Light on jotain, mitä filmihullut ovat odottaneet vuosikymmeniä. Dokumentti tuo viimein päivänvaloon kaikkien aikojen kohutuimman elokuvan, jota kukaan ei ole nähnyt. Myyttejä sen ympärille on kehittynyt kuitenkin valtava määrä.

Lewis oli 1970-luvun alussa maailman suosituin koomikko, joka halusi muuttaa uransa suuntaa ja toteuttaa jo vuosia kehittelemänsä draamaelokuvan The Day the Clown Cried. Projekti oli alusta lähtien poikkeuksellisen uskalias ja tabuja rikkova.

Tiettävästi aikansa ensimmäinen holokaustiaiheinen elokuva kertoo masentuneesta sirkusklovnista, joka joutuu keskitysleirille solvattuaan juovuspäissään Hitleriä. Leirillä klovni yrittää naurattaa muita vankeja, mutta onnistuu herättämään hilpeyttä vain juutalaislapsissa. Tämä antaa SS-upseereille kammottavan idean: klovnin on johdateltava pahaa-aavistamattomat lapset kaasukammioon.

Mainos
Mainos päättyy
Jerry Lewis elokuvassa The Day the Clown Cried.
Jerry Lewis elokuvassa The Day the Clown Cried.

Elokuvaa ryhdyttiin kuvaamaan Tukholmassa vuonna 1972. Ruotsalaisen työryhmän lisäksi mukana oli suomalaisväriä, sillä yhtä keskitysleirin vangeista esittää Åke Lndman. Naispääosassa nähtiin puolestaan Jörn Donnerin entinen avopuoliso Harriet Andersson.

Lewis riitaantui tuottajien kanssa kuvausten loppusuoralla ja lensi kotiin filmikelojen kanssa. Osa materiaalista jäi pantiksi tukholmalaisfiman holveihin maksamattomien laskujen vuoksi. Yhdysvalloissa Lewis mainosti elokuvaa talk show -ohjelmissa ja kertoi tähtäävänsä sen kanssa Cannesin festivaalille. Pian sen jälkeen elokuvasta ei kuultu enää sanaakaan.

Vuosikymmenten aikana The Day the Clown Criesta kehittyi elokuvamaailman Graalin malja, myyttinen teos, josta supistiin joko maailman huonoimpana elokuvana tai supertähden kadonneena mestariteoksena. Totuutta ei tiennyt kukaan, koska Lewis piti materiaalin visusti lukkojen takana.

The Day the Clown Cried oli Jerry Lewisin 11. pitkä ohjaustyö.
The Day the Clown Cried oli Jerry Lewisin 11. pitkä ohjaustyö.
Mainos
Mainos päättyy

Vuonna 2017 kuollut Lewis suostui lopulta antamaan haastattelun aiheesta dokumentin tekijöille sekä vapauttamaan materiaalin vuoteen 2024 ulottuvalla embargolla. Siksi dokumentti valmistui vasta viime vuonna.

From Darkness to Light on kaiken odotuksen arvoinen. Mukana on niin paljon materiaalia elokuvasta, että se luo tunteen kuin katsoja olisi päässyt viimein näkemään himoitun aarteen.

Entä miltä The Day the Clown Cried vaikuttaa? Se ei ole Schindlerin lista, mutta ei myöskään se täydellinen epäonnistuminen, jollaiseksi Lewis sen itse tuomitsi. Dokumentin jälkeenkin The Day the Clown Cried säilyy yhtenä elokuvahistorian kiehtovimmista kuriositeeteista.

From Darkness to Light esitetään osana Night Visions -ohjelmistoa perjantaina 4. huhtikuuta kello 14.30 Cinema Orionissa ja lauantaina 5. huhtikuuta kello 14.15 WHS Teatteri Unionissa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan