Krista Kosonen avoimena uransa epävarmuudesta: ”Murehdin kolmen kuukauden sykleissä”

Krista Kosonen tähdittää Frank Schätzingin menestyskirjaan perustuvaa uutuussarjaa Pedot, joka saa ensi-iltansa Elisa Viihde Viaplaylla sunnuntaina 28.5.
Jättibudjetilla tuotettu Pedot on yksi suurimmista tähänastisista eurooppalaisista draamatuotannoista. Sen tuottajana on Emmy-palkittu Frank Doelger, jonka tunnetuin työ on kaikkien aikojen menestynein tv-sarja Game of Thrones.
Pedot on hyytävä dystopia, jossa vedenalainen maailma kostaa ihmiskunnalle sen holtittoman suhtautumisen maailman meriin. Laivat uppoavat selittämättömästi, äyriäiset muuttuvat myrkyllisiksi, tappajavalaat hyökkäävät laivojen kimppuun ja vesi sairastuttaa ihmisiä. Ihmiskunnan pelastamiseksi apuun tarvitaan ryhmä merieläinten käyttäytymistä analysoivia tutkijoita.
Krista näyttelee ekokatastrofia ratkovaa tutkijaa Tina Lundia, joka työskentelee norjalaisen tutkijan Sigur Johansonin (Alexander Karim) rinnalla.
Sarjaa on kuvattu muun muassa Italiassa. Krista sai huomata jälleen, mikä kansainvälisissä projekteissa on mahtavaa.
– Suurin ero suomalaiseen tekemiseen on raha. Koska rahaa on enemmän, on näyttelijöillä enemmän aikaa kokeilla ja tehdä eri versioita kohtauksista. Myös lavasteet olivat isoja ja hienoja, hän kertoo Katsolle.
Vaikka jokaiseen uuteen rooliin liittyy paineita, on monipuolinen työkokemus lisännyt Kristan itsetuntemusta ja -luottamusta. Mitä isompi tuotanto on kyseessä, sitä valmistautuneempi Krista on.

– On tunnettava alkuteos ja tiedettävä mitä olemme tekemässä, osattava repliikit ja omiakin ehdotuksia olisi hyvä olla mielessä, Krista listaa.
Pedot-sarjaa tehdessä oli vain yhdet lukuharjoitukset videoyhteyden kautta.
– Tekstit tarttuvat helposti päähäni, mikä on tässä työssä kätevää. Kielipäätä minulla ei ole, mutta olen papukaijakorva, minkä ansiosta olen voinut näytellä esimerkiksi muinaisnorjaksi ja ruotsiksi.
Krista Kosonen nappasi roolin ruotsalaissarjasta – perustuu rakastettuun Astrid Lindgrenin romaaniin

Krista myöntää, että freelance-näyttelijänä hänellä on takaraivossaan aina pieni pelko siitä, saako enää tulevaisuudessa töitä. On opittava nauttimaan epävarmuudesta, sillä näyttelijä on muiden armoilla.
– Agenttini on todennut, että murehtia saa kolmen kuukauden sykleissä. Tällä hetkellä tiedän tosi pitkälle työni, mutta kaikki voi vielä kaatua. Toisaalta itseäni ahdistaisi enemmän istua samassa paikassa yhdeksästä viiteen, Krista miettii.
Näytteleminen on tarinoiden kertomista, ja parhaassa tapauksessa se saa katsojan liikuttumaan, ajattelemaan ja vaikkapa unohtamaan arjen murheet. Tämä tekee Kristan onnelliseksi omassa ammatissaan.
Krista Kosonen paljastaa, miten saa isoja kansainvälisiä rooleja: ”Siihen liittyy naiivia ajattelua”