Koomikko Iikka Kivi kertoo rajuja vitsejä lapsista: "Kaunis kesäpäivä muuttui Wille Rydmanin uimakouluksi"

Koomikko Iikka Kivi ei suodata puheitaan MTV:n Komediaklubissa.
Jaakko Saariluoman luotsaaman Komediaklubi-sarjan seitsemännessä jaksossa vitsejä kertovat koomikot Iikka Kivi, Saana Peltola, Tommi Vänni, Antti Haapala, Robert Pettersson ja André Wickström.
Illan aloittava koomikko ja kahden lapsen isä Iikka Kivi ei säästele sanojaan vitsaillessaan isyydestään ja lapsistaan. Aluksi Iikka ilakoi siitä, ettei saa stand up -iltana tappouhkauksia.
– Pakko sanoa, ettei ole mitään huonompaa ja heikompaa taktiikkaa kuin uhkailla näin väsynyttä perheenisää kuolemalla.
– Voi, kun kuulostaa mahtavalta! Keskiviikolle heti, siinä olisi aikaa, Iikka jatkaa.
Iikka jatkaa rajulla linjalla ja kertoo vitsissään hänen perheensä hankkineen Toyotaansa 1980-lukulaisen suksiboksin tilan puutteen takia.
– Se on halpa ja sieltä ei kuulu lasten äänet auton sisälle ollenkaan. Erittäin rauhoittava tekijä.
Sitten Iikka siirtyy vitseissään alapääosastolle. Hän kertoo nuoremman lapsensa halaavan häntä niin, että pää osuu hänen haaroväliinsä.
– Tämmöinen katolilainen heippa. Vähän on kiusallista.
Ronski meno jatkuu, kun Iikka kertoo viettäneensä lastensa kanssa idyllistä kesäpäivää laiturilla.
– Lasten kanssa tilanteet muuttuvat äkkiä. Vanhempi tytär puki siinä, eikä saanut tukea mistään. Se horjahti ja kasuaalisti nappasi kiinni minun kikkelistä ja shortsien laittaminen jatkui täysin häiriöttä.
– Kahdessa sekunnissa tämä kaunis kesäpäivä muuttui Wille Rydmanin uimakouluksi, Iikka jatkaa.
Komediaklubi MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla perjantaisin.