Kiti Kokkonen jätettiin – julma syy

Kiti Kokkonen muistelee saamiaan pakkeja televisiossa.
Tämä on tämä -ohjelman kuudennessa jaksossa 10.5. vieraaksi studioon saapuvat somevaikuttaja Sointu Borg ja juontaja Ile Uusivuori. Vakiokisaajina nähdään Kiti Kokkonen ja Joonas Nordman.
Yksi jakson tehtävistä on arvata ääniä. Sitä, että mistä ne on peräisin. Kiti ja Ile arvaavat yhdeksi ääneksi tulitikun sytyttämisen.
Arvauksen yhteydessä Ile ja Kiti alkavat puhua pituuserostaan. Siitä, kuinka toinen on pitkä ja toinen lyhyt. Kiti on pituudeltaan 150 cm ja Ile puolestaan yli 30 senttiä pidempi.
Kitillä tulee samassa mieleen suhde, joka päättyi pituuseron vuoksi.
– Kerran yks poika jätti mut, koska se oli niin pitkä ja mä olin niin lyhyt, Kiti kertoo nauraen.
– Kauheeta, Sointu vastaa.

Erikoinen ero
Samassa Kiti alkaa muistelemaan tilannetta, kun hän tuli jätetyksi.
– Mä jätin kerran yhden, kun sen hampurilaiseen heitettiin papattia ja se räjähti. Se oli musta noloa, Kiti selostaa muiden purskahtaessa nauruun.
– Tää tapahtui lapsena, hän jatkaa.
Myös Ilellä on kerrottavaan tarina lapsuudestaan.
– Mä ratkaisin tämän vahvalla aknella ja hammasraudoilla. Ei tarvinnut ikinä jättää ketään, Ile kertoo.
Tämä on tämä lauantaisin MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa.