Katso logo

Kirja: Janne Kataja kohtasi julkisuuden lieveilmiöt – kotiovella odotti yllätys

Kirja: Janne Kataja kohtasi julkisuuden lieveilmiöt – kotiovella odotti yllätys
20250115, Helsinki. MTV pressi. Kuvassa Janne Kataja.

Viihteentekijän kiinnostus televisioon heräsi vasta, kun hän kuuli palkkiosummansa.

Mainos
Mainos päättyy

Loppuunmyyty – Janne Kataja -muistelmateoksessa yrittäjä, viihteentekijä Janne Kataja käy läpi elämäänsä lapsuudesta saakka.

Koko kansan tuntema julkkis Jannesta tuli vuonna 2007, kun hän aloitti Idols Extran juontajana. Kiitos Fremantle-tuotantoyhtiön Marika Makaroffin, joka tilasi riihimäkeläiseltä yrityksensä virkistyspäiville ohjelmanumeroksi Jannen vetämän leikkisän bussikaappauksen. 

Tuosta päivästä ei mennyt kauan, kun Idolsin tuotantopalaverissa pohdittiin uudelle Idols Extralle juontajaa. Janne sai soiton. 

– En ollut alkuun hirveän innostunut tarjouksesta. Ohjelmaa esitettäisiin pienellä Sub-tv:llä, ja tuskinpa noin pieni kanava pystyy tekemään minusta yhtään tunnetumpaa kasvoa. Olin vuosia tehnyt livekeikkaa, ja se tuntui omalta hommalta. Miksi siis ottaisin tv-duunin vastaan, Janne kertoo ajatelleensa.

Mainos
Mainos päättyy

Rahapula kuitenkin painoi nuorta miestä ja kuultuaan tv-työstä maksettavan palkkion, mieli muuttui äkkiä.

– Minun piti kehitellä ohjelmaan jokin oma juttu, joten päätin turvautua kehittämääni pingviinitanssiin. Ajattelin, että se sopisi myös Idols Extran -lähetyksiin.

Jannen tv-ura alkoi vuonna 2007.
Jannen tv-ura alkoi vuonna 2007.

Jannesta pingviinitansseineen tuli ilmiö ja sitä myöten suomalaisen television vakiokasvo.

– Alkuun pelotti, että naamastani tulee liiankin tunnettu, hän myöntää.

Mainos
Mainos päättyy

Extran jälkeen Janne on ollut mukana mitä erilaisemmissa ohjelmissa, kuten Kesäillan valssi, Talent Suomi, Teräspallit, Korpelan kujanjuoksu, Hyvät kaupat, Napakymppi ja Ivalo.

Kaikista tv-töistä Idols Extra on miehen uran kannalta mullistavin kokemus. Kun ensimmäinen jakso esitettiin televisiossa, oli Janne keikalla. Seuraavana aamuna hänelle valkeni, miten suureen suosioon pingviinitanssiva juontaja oli hetkessä päässyt.

– Sen jälkeen alkoivat puhelimet soida ja lehdet halusivat tehdä artikkeleita. Asuin silloin kerrostalossa, ja yhtenä aamuna alaovella oli nuoria tyttöjä kirkuen vastassa. Se oli hyvin hämmentävää, Janne muistelee kirjassaan.

Lähde: Janne Sarjan teos Loppuunmyyty - Janne Kataja (Tammi, 2025).

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Kirja: Janne Kataja kohtasi julkisuuden lieveilmiöt – kotiovella odotti yllätys