Katso logo

Keira Knightley tähdittää Netflixin odotettua murhadekkaria

Keira Knightley tähdittää Netflixin odotettua murhadekkaria
Nainen hytissä 10. Kuva: Netflix

John Candysta ja Victoria Beckhamista tehtiin uudet dokumentit.

Mainos
Mainos päättyy

Viikon suoratoistotärppeihin kuuluvat myös Sykkeen uusi kausi, historiallinen ranskalainen salamurhaajadraama sekä kauhumestarin kehittelemä kokoelma tosielämän kummitusjuttuja.

Murha jota ei tapahtunut

Nainen hytissä 10

Netflix PE 10.10.

Brittiläinen Ruth Ware on psykologisen dekkarin kärkinimiä, jonka teoksia on myyty yli 2,5 miljoonaa kappaletta ja käännetty yli 40 kielelle. Ensimmäisenä Ware-buumiin ehti tarttua Netflix, joka on tuottanut elokuvan kirjailijan vuonna 2016 valmistuneesta läpimurtoteoksesta Nainen hytissä 10 (Otava, 2018).

Mainos
Mainos päättyy

Keira Knightleyn esittämä Lo Blacklock saa unelmiensa tilaisuuden todistaa kykynsä toimittajana risteilyaluksen neitsytmatkalla. Luksusristeilijän lähtiessä kohti Pohjanmerta matka saa kuitenkin odottamattoman käänteen, kun Laura uskoo nähneensä murhan. Kukaan muu ei ole kuitenkaan huomannut mitään, eikä yksikään matkustajista ole kateissa. Risteily jatkuu, ja vähitellen Laurasta alkaa tuntua, että hän on laivalla vankina. Entä kuka on salaperäinen nainen hytissä 10?

Simon Stonen (The Dig) ohjaamaa trilleriä tähdittävät Knightleyn lisäksi Guy Pearce, David Morrissey ja Hannah Waddingham. Seuraava Ware-sovitus on Kevin Williamsonin (Scream, The Waterfront) kehittelemä dekkarisarja The It Girl, joka perustuu kirjailijan vuoden 2022 romaaniin Huonetoveri.

Chicagossa sattuu ja tapahtuu

Chicago Fire, 14. kausi + Chicago Med, 11. kausi + Chicago P.D., 13. kausi

Viaplay TI-TO 7.-9.10.

Mainos
Mainos päättyy

Chicago Firen uudella kaudella seurataan jälleen paloasema 51:n intensiivistä arkea ja sisäisiä jännitteitä, jotka värittävät pelastajien työtä. Rooleissa nähdään aiemmilta kausilta tutut David Eigenberg, Taylor Kinney ja Hanako Greensmith.

Chicago Medin uusi kausi sukeltaa suurkaupungin sairaalan dramaattiseen arkeen. Sarjaa tähdittävät Oliver Platt, S. Epatha Merkerson ja Luke Mitchell. Chicago P.D.:n uusi kausi seuraa puolestaan kaupungin 21. poliisipiirin työtä. Rooleissa nähdään Jason Beghe, Patrick John Flueger ja Marina Squerciati.

Chicago Fire
Chicago Fire

Tosielämän mörköilyä

Oikeita kummitusjuttuja

Netflix TI 7.10.

Mainos
Mainos päättyy

Menestyskauhuelokuvasarjoista Saw, Riivattu ja Kirottu tunnettu James Wan on kehitellyt ja tuottanut viisiosaisen dokudraamasarjan, joka perustuu väitetysti tosielämän kauhistuttaviin tarinoihin.

Sarja kertoo yliluonnollisista ilmiöistä niitä kokeneiden omasta näkökulmasta nykyhetken haastattelujen ja dramatisointien avulla. Mukana on kaksi tarinaa, kolmesta jaksosta koostuva Eerie Hall sekä kaksiosainen This House Murdered Me. Jälkimmäisen ohjannut Luke Watson muistetaan myös Krista Kososen tähdittämästä vuoden 2023 tieteistrilleristä The Swarm, jota ei ole vieläkään julkaistu Suomessa.

Oikeita kummitusjuttuja
Oikeita kummitusjuttuja

Palkkatappajan pakomatka

Olipa kerran salamurhaaja

Netflix KE 8.10.

Historiallinen toimintadraama sijoittuu Etelä-Ranskaan vuoteen 1504. Kyyninen salamurhaaja Néro joutuu isäntänsä ja pitkäaikaisen apurinsa pettämäksi. Nyt mies joutuu pakenemaan sekä pelastamaan tyttärensä, joka on kasvanut tällä välin orpona. Lopulta Néro joutuu valitsemaan koston ja sovituksen välillä, panoksena koko maailma.

Isolla rahalla tuotetun ranskalaisen Netflix-sarjan pääosassa nähdään Pio Marmaï, joka muistetaan Porthosin roolista vuoden 2023 Kolme muskettisoturia -elokuvissa. Keskeisessä sivuosassa nähdään Dardenne-veljesten luottonäyttelijä Olivier Gourmet.

Olipa kerran salamurhaaja
Olipa kerran salamurhaaja

Kaapissa ja intissä

Boots

Netflix TO 9.10.

Greg Cope Whiten muistelmateokseen The Pink Marine perustuva Boots kertoo kaapissa olevasta Cameronista, joka listautuu Yhdysvaltain merijalkaväkeen 1990-luvulla. Tuolloin homojen palveleminen armeijassa oli laissa kiellettyä. Tämä ei silti estä kiusattua Cameronia löytämästä elämälleen uutta merkitystä merijalkaväestä, jossa sekalainen joukko alokkaita hitsautuu yhteen.

Pääroolissa nähtävän Miles Heizerin lisäksi kahdeksanosaisessa sarjassa näyttelevät Vera Farmiga, Liam Oh, Max Parker, Ana Ayora ja Cedrick Cooper.

Boots
Boots

Sairaaladraama jatkuu

Syke, 21. kausi

Ruutu+ TO 9.10.

Suosittu kotimainen sairaaladraama on edennyt jo 21. kaudelle. Vain Ruutu+-palvelussa näkyvä kausi julkaistaan kahden jakson viikkovauhdilla. Uudet jaksot ilmestyvät palveluun torstaisin ja perjantaisin.

Neliosaisen avaustarinan Pakkolasku ensimmäisessä jaksossa Aino (Amelie Blauberg) päättää puolustaa itseään ja muita alipalkattuja hoitajia juuri kun poli joutuu valmistautumaan suuronnettomuuteen. Uusi kausi sisältää kaikkiaan 24 jaksoa.

Syke
Syke

Posh Spice avaa ovensa

Victoria Beckham

Netflix TO 9.10.

Victoria Adams, 51, pongahti julkisuuteen osana 1994 perustettua Spice Girls -yhtyettä. Yli 30 vuotta myöhemmin ”Posh Spice” tunnetaan nimellä Victoria Beckham, jonka puoliso on maailman kuuluisimpiin jalkapalloilijoihin kuuluva David Beckham. Popuransa jälkeen Victoria pyöräytti neljä lasta ja ryhtyi kokopäiväiseksi muotisuunnittelijaksi. Hänen ensimmäinen kokoelmansa esiteltiin New Yorkin muotiviikoilla vuonna 2008, jossa se sai hyvät arvostelut.

Netflixin tuottamassa dokumenttisarjassa Victoria kutsuu kamerat Lontoon ateljeehensa, jossa hän avautuu elämästään valmistautuessaan samalla Pariisin muotiviikkoon.

Victoria Beckham
Victoria Beckham

Mestarikoomikon muistolle

John Candy: I Like Me

Prime Video PE 10.10.

Colin Hanksin ohjaama ja Ryan Reynoldsin tuottama dokumentti kertoo 1994 kuolleesta John Candysta. Kanadalainen näyttelijä-koomikko oli yksi aikakautensa suosituimmista tähdistä, jonka tunnetuimpia elokuvia ovat Wow! Mikä Perintö!, Pakkoloma, Avaruusboltsit, Terve menoa!, Kuka on Harry Crumb?, Hassu setä Buck, JFK – avoin tapaus sekä maailman parhaisiin komedioihin luettava Vauhdilla Chicagoon.

Candy oli kollegoiden ja koko alan laajalti rakastama persoona, jonka ansiosta myös dokumentissa haastateltavien joukko on vaikuttava. Kameran edessä nähdään Dan Aykroyd, Mel Brooks, Macaulay Culkin, Tom Hanks, Eugene Levy, Steve Martin, Bill Murray, Conan O’Brien, Catherine O’Hara, Martin Short sekä Candyn perheenjäseniä.

Vauhdilla Chicagoon
Vauhdilla Chicagoon

Konnakone tekee pakkolaskun

The Last Frontier

Apple TV+ PE 10.10.

The Last Frontier kertoo alaskalaisen pikkukaupungin seriffistä, Frank Remnickistä, jonka hiljainen arki pyörähtää ympäri, kun läheiseen erämaahan rysähtää kymmeniä huippuvaarallisia vankeja kuljettanut lentokone. Samalla, kun Frank pyrkii suojelemaan kaupunkia rikollisilta, hän saa selville, että koneen pakkolasku on osa isompaa suunnitelmaa.

Kymmenenosaisen toimintatrillerin on luonut The Blacklistin tekijänä tunnettu Jon Bokenkamp. Pääosaa esittävän Jason Clarken rinnalla nähdään Haley Bennett, Dominic Cooper ja Simone Kessell.

The Last Frontier
The Last Frontier
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan