Katso logo

Katsojilta yksimielinen tuomio TTK-pudotuksesta

Katsojilta yksimielinen tuomio TTK-pudotuksesta
20240915, Helsinki. Tanssii tähtien kanssa 2. suoralähetys. Kuvassa Niina Lahtinen ja Sami Helenius.

Niina Lahtinen ja Sami Helenius joutuivat jättämään Tanssii tähtien kanssa -kisan.

Mainos
Mainos päättyy

Tanssii tähtien kanssa -livelähetyksen päätteeksi 3.11. näyttelijä Niina Lahtinen ja tanssiopettaja Sami Helenius tippuivat kisasta.

Yhdeksännessä lähetyksessä Niina ja Sami tanssivat wieninvalssin Falling in Love with Love -kappaleen tahtiin, joka on Broadway-näytelmästä The Boys From Syracuse. Pari sai tuomareilta 24 pistettä, ja yhteispistemääräksi yleisöäänten kera kertyi 50 pistettä.

Katsojat ovat kommentoineet parin putoamista muun muassa ohjelman Facebook-sivulla. Suuri osa katsojista kiittelee parin taivalta tanssikisassa, mutta monet uskovat, että parin oli oikea aika tippua.

– Niina Lahtinen osoittautui todella lahjakkaaksi tanssijaksi, hänen edistymistään oli ihana seurata, ja Sami Helenius onkin yksi suosikeistani tanssinopettajien joukossa. Äänestin joka jakson jälkeen tätä paria, paitsi nyt, koska minusta parhaiden tanssijoiden putoamista kisasta ei pitäisi haitata äänestämällä tyyppejä, joista pitää muista syistä. Tähän mennessä Niinaa saattoi hyvin vielä äänestää, mutta nyt oli heidän vuoronsa pudota. Niina onneksi sai kisasta jo valtavasti hyvää, sitä halusin suosikilleni, ja niin onneksi kävi, Tiina summaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Pidin kovin paljon Niinan tanssista ja hyvä oli partnerikin. Olisin halunnut heidän vielä jäävän, vaikka en voittoon asti uskonutkaan. Kiitos paljon viihdyttämisestä ja ankarasta työstä, jota varmasti teitte parina. Ole tosi taitava Niina. Onnea elämääsi ja kaikille hankkeillesi, olet älykäs ja notkea nainen, loistava esiintyjä, Ulla-Maija komppaa.

– Jo oli aikakin, Eija sanoo.

– Hauska pari, mutta oikeaan aikaan putosivat, Niina kertoo.

– Oikeat tanssiparit pääsi jatkoon tänään, Maria toteaa.

– Ei ole häpeä tippua tässä vaiheessa. Parhaat vain jäävät vielä pariksi viikoksi, Pirjo tsemppaa.

Linnea Leino ja Anssi Heikkilä kruunattiin illan parhaaksi tanssipariksi.
Linnea Leino ja Anssi Heikkilä kruunattiin illan parhaaksi tanssipariksi.
Mainos
Mainos päättyy

Illan parhaat tuomaripisteet keräsivät näyttelijä Linnea Leino ja tanssiopettaja Anssi Heikkilä. He nimittäin saivat täyden kymppirivinsä ensimmäistä kertaa kauden aikana. Linnea ja Anssi keräsivät yhteensä 59 pistettä katsojaäänten kera, kuten myös juontaja Gogi Mavromichalis ja hänen tanssiopettajansa Kia Lehmuskoski. Heidän lisäkseen kisassa jatkavat artisti Arja Koriseva ja tanssiopettaja Valtteri Palin, artisti Bess ja tanssiopettaja Marko Keränen sekä artisti Isaac Sene ja tanssiopettaja Kastanja Rauhala.

Tanssii tähtien kanssa sunnuntaisin MTV3:lla ja MTV Katsomossa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan