Katsojat kiihtyivät Linnean ja Anssin TTK-voitosta

Tanssii tähtien kanssa -kausi päättyi tasaväkiseen finaalijaksoon.
Tanssii tähtien kanssa tuli päätökseensä 24. marraskuuta, kun näyttelijä Linnea Leino ja tanssiopettaja Anssi Heikkilä pokkasivat voiton kauden finaalijaksossa. Voitosta kisasivat myös toiseksi tulleet artisti Isaac Sene ja tanssiopettaja Kastanja Rauhala sekä kolmanneksi tulleet artisti Bess ja tanssiopettaja Marko Keränen.
Tuomariston pisteitä ei huomioitu finaalissa, sillä katsojat saivat äänestää voittajansa. Ohjelman juontaja Ernest Lawson kuvaili kisaa uskomattoman tasaiseksi. Bess ja Marko saivat 17,5 prosenttia annetuista äänistä, Isaac ja Kastanja saivat 40,6 prosenttia äänistä ja voittajapari 41,8 prosenttia.
Eroa finaalikaksikolla oli vain 1,2 prosenttiyksikköä. Katsojat ovat kommentoineet lopputulosta ohjelman Facebook-sivulla, Instagram-tilillä sekä viestipalvelu Jodelissa. Koska äänestystulos oli tasainen, on katsojilla eriäviä mielipiteitä voitosta. Osan mielestä voitto meni oikealla parille, osan mielestä toiselle sijalle sijoittuneet olisivat ansainneet ykköspaikan.
– Ihanat te onnea. Kannatti äänestää, kun tiukille meni.
– Koko finaalikolmikko oli loistava, että kuka tahansa olisi ansainnut voittaa. Nyt voitti Linnea-keiju ja hurmuri-Anssi! Charminne puri ja olihan teidän kaikki tanssit niin upeita taideteoksia. Onnea.
– Tämähän oli päätetty jo eka jaksosta alkaen tai jopa jo valinta vaiheessa niin kuin viime vuonnakin. Tällä metodilla menee kiinnostus koko kilpailuun, uskokaa tai älkää.

– Otettiinko huomioon tanssijoiden kehitys? Ei todellakaan. Voittajat ovat olleet samaa tasoa koko ajan, joten eivät kehittyneet lainkaan, vaan olivat ammattilaistasoa alusta alkaen. Muilla ei siis ollut mitään mahdollisuuksia, varsinkin kun tuomarit ylistivät heitä kaiken aikaa eivätkä nähneet muiden edistystä mitenkään merkittävänä tekijänä. Kanta-askelista puhuminen on tyhjää paskan jauhamista.
– Parhaat voitti ja pulinat pois!
– Isaac & Kastanja olisivat ansainneet voiton tai ehkä he olivat liian hyviä. Minun sydämessäni he olivat ykkössijalla
– Tämä voiton myötä tämä oli myös voitto ohjelmalle koska oikeasti aikuisesti juuri oikea pari voitti. Olivat valovuoden edellä kaikessa tekemisessä kilpaparejaan.

– Voitto meni kyllä aivan oikeaan osoitteeseen! Onnea Linnea ja Anssi! Kakso voittoa peräkkäin todistaa, että Anssi Heikkilä on aivan huikea tanssiopettaja. Pakko myöntää et kisa oli silti kova, Kastanja & Isaac olisivat myös ansainneet voiton, mutta hopea ei ole häpeä.
Koko finaalikolmikon tansseja kehutaan, ja erityiskiitosta parit saavat erilaisuudestaan.
– Kausi oli aivan huikea, rakastuin jokaiseen - herätti vahvoja tunteita, valtavasti lempeyttä - taitoa ja heittäytymistä - kauan eläköön taide ja kulttuuri kaikissa muodoissaan. Kiitos Tanssii Tähtien ja upeat Tähdet ja Tähti opettajat, Satu Silvo kommentoi ohjelman Instagram-tilillä.
Tanssii tähtien kanssa -finaali katsottavissa MTV Katsomossa.