Katso logo

Kahden naisen välit kiristyivät Diilissä – yhdelle potkut

Kahden naisen välit kiristyivät Diilissä – yhdelle potkut
Diili Jaajo Linnonmaa

Vahvat persoonat eivät meinaa mahtua samaan joukkueeseen.

Mainos
Mainos päättyy

Diilin toisessa jaksossa joukkueiden tehtävänä oli järjestää myyntitapahtuma koirille ja niiden omistajille. Tavoitteena oli kaupata koiranruokatuotteita.

Kumpikin joukkueista onnistui järjestämään myyntipöytänsä paikkaan, jossa ei ollut paljon ihmisiä. Riski valitsi lokaatioksi Helsingin Töölölahden ja Kaptah Tervasaaren. Tapahtumat jäivät vaatimattomiksi ja myynnit olemattomiksi.

Jaajo Linnonmaalla meni kuppi täysin nurin huonoista tuloksista. Hän paljasti arvanneensa jo heti tehtävän annon jälkeen, että tehtävä tulee menemään penkin alle.

– Te olitte ihan kuin te olisitte leirikouluretkelle lähdössä. Siellä halaillaan ja hypitään ja kikatellaan ja jutellaan niitä näitä. Tää ei ole mikään kikattelun paikka! Mä olen oikeasti sijoittamassa tähän puoli miljoonaa euroa rahaa. Mun pitää löytää tähän oikeasti tyyppi, joka oikeasti ottaa tän homman haltuun, hän vuodatti johtoryhmässä.

Mainos
Mainos päättyy

Tehtävä meni niin huonosti, että Jaajo pyysi projektinjohtajia molemmista joukkueista nimeämään kaksi kilpailijaa kanssaan pudotukseen. Sara Montonen valitsi Marika Taitokarin ja Otso Kivimäen, ja Laura Kietäväinen oli puolestaan sitä mieltä, että Tomi Tulisalmi ja Joona-Kim Wiiala olivat tiimin heikoimmat lenkit.

Johtoryhmässä molemmat joukkueet saivat kuulla kunniansa.
Johtoryhmässä molemmat joukkueet saivat kuulla kunniansa.

Tunteet kuumenivat

Marika oli sitä mieltä, että Saralla oli jotakin henkilökohtaista häntä vastaan, eikä pudotusuhka liittynyt varsinaisesti tehtävään. Sara suivaantui tehtävän aikana kommentista, jossa Marika peräänkuulutti tarinaa tuotteiden takana.

– Mulle tuli vähän semmonen tunne, että sä halusit aiheuttaa konfliktia sillä sun kommentilla, Sara haastoi.

– Jotenkin tuntuu, että hän haluaa mut vaan hankalaan tilanteeseen siinä, Sara uskoi.

Mainos
Mainos päättyy
Sara olisi halunnut pudottaa Marikan.
Sara olisi halunnut pudottaa Marikan.

Sara sai kuitenkin pyyhkeitä johtajuudestaan, sillä hän puuttui koko ajan toisten tekemisiin. Kumpikin projektinjohtajista sai osakseen myös kritiikkiä jäätymisestään tehtävän aikana.

– Jos sä päätät olla projektinjohtaja, niin sä et voi olla projektinjohtaja sen takia että sä haluat olla projektinjohtaja, vaan sen takia, että sulla täytyy olla visio ja joku ajatus siitä, mitä me ruvetaan tekemään, Jaajo luennoi Lauralle.

Jaajo päätti antaa potkut Lauralle Saran jäätyä johtoryhmän eteen kyynelehtimään. Laura oli sitä mieltä, että potkut eivät tulleet oikeaan osoitteeseen.

– Jos mietin sitä porukkaa, ketä siinä oli, niin kaikella kunnioituksella heitä kohtaan mä näen, että mussa olisi ollut eniten potentiaalia pyörittämään superterassia.

Diili Nelosella ja Ruudussa maanantaisin.

Mainos
Mainos päättyy
Laura joutui jättämään kilpailun.
Laura joutui jättämään kilpailun.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan