Joel Harkimon elämässä suuri suru – avaa tunteitaan tv:ssä

Joel Harkimo on mukana Iholla-sarjassa.
Suosittu Iholla starttaa uuden kauden merkeissä MTV Katsomossa 22. tammikuuta 2025.
Dokumentaarisessa seurantarealityssa päästään kurkkaamaan purjehtija, yrittäjä Joel Harkimon, tanssija, yrittäjä Chachi Hildénin, tanssitaiteilija, Kansallisbaletin 1. solistitanssija ja koreografi Atte Kilpisen sekä vuorikiipeilijä, kestävyysurheilija Lotta Hintsan arkeen.
Joel kertoo Katsolle olevansa sarjasta innoissaan, vaikka olikin aluksi skeptinen sarjaan osallistumisen suhteen.
– Mietin ihan ensiksi, että ketä minun elämäni muka kiinnostaa. Ajattelin kuitenkin, että tämä on toisaalta hyvin erilaista, joten se pisti kiinnostamaan.

Takana useita ohjelmia
Joel on nähty vuosien varrella aiemmin muun muassa TTK:ssa, Diilissä sekä Atlantin yli -ohjelmassa.
Hän kertoo vaikuttuneensa myös kuullessaan, keitä muita ihmisiä on mukana kuvaamassa elämäänsä.
– Tosi mahtava jengi ja nasta juttu!
Ohjelmaa kuvattiin keväällä 2024 hahmoista riippuen kolmesta neljään kuukautta.
Yhdessä ja erikseen
Jo ensimmäisissä jaksoissa käy selväksi, että Joelin elämä vaimonsa Janni Hussin kanssa on erittäin aktiivista, mutta samalla myös itsenäistä ja ajoittain yksinäistäkin.
Jannia työllistää osaltaan ralliura, kun taas Joel on pannut kaiken peliin lähteäkseen yksinpurjehdukselle maailman ympäri syksyllä 2026.

Ohjelmassa nähdään myös Joelin muuta perhettä, kuten julkisuudessa iät ja ajat olleet vanhemmat eli Hjallis Harkimo sekä Leena Harkimo.
– Kyllä koko perhe kannusti lähtemään mukaan ja sanoivat olevansa tosi mielellään mukana esiintymässä, jos tarvetta on.
– Tietysti ihan ensimmäiseksi juttelin Jannin kanssa. Jos hänellä ei olisi ollut ohjelmasta hyvä fiilis, niin oman elämän kuvaaminen olisi ollut haastavaa.
Janni sen sijaan kannusti Joelia alusta asti.
Esiintyjä, ohjaaja ja tuottaja
Oman elämänsä jatkuvassa kuvaamisessa oli aluksi opeteltavaa.
– Aiemmissa ohjelmissa olen vain ollut oma itsensi ja joku muu on kuvannut ja tehnyt muuta.
– Nyt piti itse olla myös vähän ohjaaja, vähän tuottaja ja tietysti esiintyjä.

Varsinkin julkisilla paikoilla itsensä kuvaaminen oli Joelin mukaan hänelle todella vierasta.
– Kävelet kadulla kamera ojossa ja jengi katsoo, että mitä toikin puuhaa, Joel hymähtää.
"Peittelemättä mitään"
Rehellisyys on sana, joka toistuu 34-vuotiaan Joelin puheissa.
Hän kertookin, ettei ainakaan ole tietoisesti jättänyt kuvaamatta arkeaan jossain paikassa.
– Halusin aidosti kuvata kaiken peittelemättä mitään.

Ohjelmassa korostuu Joelin osalta Golden Globe Race -kisa, jossa purjehditaan yksin maailman ympäri ilman moderneja apuvälineitä tai välipysähdyksiä.
Kunnianhimoisessa projektissa Joelin mukana on laaja joukko ihmisiä. Taustalla häärivät aktiivisesti muun muassa purjehdusvalmentaja, veneen remontissa auttavat henkilöt, personal trainer ja jopa psykologi.
"En meikkaa"
Ohjelmassa tullaan käymään luonnollisesti läpi myös ikävämpiä asioita.
– Yksi perheenjäsen on todella sairas, ja se oli minulle vaikea asia. Kyllä minä kaikista asioista ohjelmassa puhun niin avoimesti kuin pystyn.

– Ehkä sosiaalisessa mediassa on vähän tabukin, että miehet eivät puhu tunteistaan, niin kyllä siinäkin mielessä haluan kertoa avoimesti elämästäni sellaisena kuin se on.
Terapeuttinen vaikutus
Joel myöntää, että avoimesti asioiden puhumisessa kameralle oli kuitenkin myös harjoiteltavaa.
– Oli aluksi vaikeaa uskaltaa avata omia fiiliksiä, mutta kyllä lopulta lähti sujumaan, Joel hymähtää.
Ohjelmalla oli kokonaisuudessaan Joelille terapeuttinen vaikutus.
– Koen, että olen vähän nykyään avoimempi ihminen puhumaan omista asioista. Ohjelmasta sai todella paljon irti.
Iholla MTV Katsomossa alkaen 22. tammikuuta 2025.
