Jaajo Linnonmaa antaa dramaattiset potkut keskellä katua: ”Vapaamatkustajille ei ole enää tilaa”

Diilissä yksi kilpailija saa potkut poikkeuksellisesti jo heti jakson alkumetreillä.
Diilin uusimmassa jaksossa 24.2. tiimit saavat shokkiuutisia. Edellisessä jaksossa Joona-Kim Wiiala ja Otso Kivimäki joutuivat joukkueiden valitsemina heikoimpina lenkkeinä johtoryhmän eteen keskellä katua. Varo juonipaljastuksia! Jakso on jo katsottavissa Ruudussa.
Jaajo Linnonmaalla ei ole kilpailijakaksikolle iloisia uutisia.
– Mä tehtävänannossa sanoin, että nyt on aika nostaa tekemisen tasoa. Sanoin, että vapaamatkustajille ei ole enää tilaa, hän aloittaa.
Jaajo muistuttaa Jonttua, että sekä tiimi että Jonttu itse olivat sitä mieltä, että hän on suoriutunut tehtävästä huonoiten tähän saakka.
– Mä olen etsimässä Superterassille vetäjää, jonka tekemistä joukkue arvostaa, ja selkeästi sun tekemistä teidän joukkue ei arvosta. Ja valitettavasti myös minä olen sitä mieltä, että sä olet heikoin lenkki. Jonttu, mulla ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin antaa sulle potkut.

Otso on sitä mieltä, että valinta oli oikea.
– Mun mielestä tässä kuitenkin haetaan johtajuutta ja sellaista ihmistä, ketä keskittyneesti pitää monia lankoja käsissä. Mun mielestä Joona-Kim ei ole sellainen. Se on enemmän sellainen vipeltäjä.
Otso määrätään yllättäen joukkueensa projektijohtajaksi korvaten Erika Kaipaisen, sillä Otso ei ole vielä kertaakaan päässyt näyttämään kykyjään projektijohtajana.
– No mähän olen juuri sellainen, mitä Jaajo tähän tarvitsee ja hakee. Pysyn rauhallisena, pystyn rauhoittamaan ihmiset, pitämään lankoja käsissä ja johtamaan asioita oikeaan suuntaan ja sillä on yleensä menestyksellisiä lopputuloksia, Otso paukuttelee henkseleitä.
Diili maanantaisin Nelosella ja Ruudussa.
