Katso logo

Hymyä! sukeltaa aikaan, jolloin seuraelämä oli vapaata ja estotonta – tällainen on lehtimies Urpo Lahtisesta kertova sarja

Hymyae_25_a570a97d5b.jpg
Mainos
Mainos päättyy

Hymyä! on tositapahtumien inspiroima, tarina suomalaisesta lehtimiehestä Urpo Lahtisesta

Sarja kertoo Urpon ja hänen ystäväpiirinsä valloituksista bisneksessä ja elämässä 1970-luvulla, jolloin Hymy-lehti eli kulta-aikaansa ja lehden sivut täyttyivät toinen toistaan ihmeellisimmistä tarinoista. Ajasta, jolloin seuraelämä oli vapaata ja estotonta. 

Sarjassa nähdään Urpo Lahtisen lähimpiä ystäviä, kuten toimittaja Veikko Ennala, Miss Suomi Ursula Rainio ja julkkiskampaaja Monsieur Mosse. Mukana vilahtelee myös lukuisia muita aikansa superjulkkiksia, kuten liike-elämän vaikuttajat Jörn Donner, Armi Ratia ja Lenita Airisto sekä naisia hurmannut Kreivi Lindgren ja kansaa villinnyt mestarihypnotisoija Olliver Hawk.

Päiväkodin ruoasta löytyy mikrosiru – Auli Mantilan uusi sarja Transport kiinnostaa ulkomaita myöten

Sarja sijoittuu ajankohtaan, jossa Urpon siviilielämä mullistuu perheen hajotessa. Urpo muuttaa erilleen elämänsä suuresta rakkaudesta Hymy Lahtisesta ja yrittää moninaisten kriisiensä kautta päästä sinuiksi uuden elämäntilanteensa kanssa. 

Mainos
Mainos päättyy

Sarjassa on joukko tunnettuja, julkisuudestakin tuttuja näyttelijöitä. Urpo Lahtista esittää Aku Hirviniemi ja Hymyn roolissa nähdään Elsa Saisio

Urpoon ja Hymy-lehteen läheisesti liittyvissä Mossen ja toimittaja Veikko Ennalan rooleissa näyttelevät Janne Kataja ja Ilari Johansson. Lehden toimituksen rooleja tähdittävät muun muassa Satu Silvo, Markku Pajala, Heikki Kinnunen ja Kalle Lamberg.

– Urpo Lahtisen ja hänen lähipiirinsä elämä oli samaan aikaan hyvin epäsuomalaista ja hyvin suomalaista. Rahaa tulvi ovista ja ikkunoista ja vastaavasti paloi hurjia määriä. ihmissuhteet olivat välillä kuin saippuasarjasta. Toisaalta menestyksen juuret olivat syvällä suomalaisessa maaperässä ja tavallisen kansan uskomattomissa tarinoissa, joita Hymy-lehdessä uskallettiin ja osattiin kertoa, toteaa tv-sarjan käsikirjoittaja Outi Keskevaari

Keskevaari kertoo sarjan sijoittuvan vuosiin, jolloin heidän elämänsä oli vielä normaaliakin suuremmassa myllerryksessä. 

– Urpo ja Hymy yrittävät opetella elämään ilman toisiaan, Monsieur Mossen himo kristallikruunujen loisteeseen ja aidon samppanjan ääreen vie hänet taloudellisiin vaikeuksiin ja Veikko Ennala nyt vain ei tunne elävänsä, ellei hänellä ole koko ajan jonkun sortin kriisi päällä. Jos tästä porukasta ei synny kunnon draamaa niin ei mistään.

Sarjan tuottaja Pia Winter kertoo olevansa hyvin kiitollinen, että sai toteuttaa sarjan. 

– 1970-luvulla ei tunnettu sosiaalista mediaa, joten aivan kaikki uutisista julkkisjuoruihin, glamouriin ja uskomattomiin tositarinoihin oli ammennettava vain paperilehdistä. Hymyä-sarjan keskiössä onkin Urpo ja Hymy Lahtisen tuolloin kukoistanut lehti-imperium ja heidän välisensä suuri, mutta myös repivä rakkaus.  Sarja on koukuttava ja nostalginen matka tuolle kiehtovalle vuosikymmenelle Lahtisten ja lähipiirin tarinaan loistavilla näyttelijöillämme kuorrutettuna. Olen hyvin kiitollinen, että sain toteuttaa sarjan juuri tämän lahjakkaan ryhmän kanssa. 

Mainos
Mainos päättyy

Kahdeksanosaisen sarjan on  tuottanut Tuotantoyhtiö Hihhihhii Oy. 

Hymyä! nähdään C More -suoratoistopalvelussa torstaista 17. maaliskuuta 2022 alkaen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan