Hevi reissu -elokuvalle jatkoa - uutuuselokuva kuvattiin haastavissa olosuhteissa Wacken Open Air -festivaaleilla

Making Movies Oy:n vuonna 2018 julkaistu Hevi reissu -elokuva saa jatko-osan.
Hevi reissu -elokuvan jatko-osa Hevimpi reissu saa ensi-iltansa syksyllä 2024. Hevimpi reissu kertoo tarinan maailman oudoimmasta hevibändistä.
Elokuvassa Impaled Rektum yhtyeen jäsenet karkaavat norjalaisesta vankilasta, koska kitaristi-Lotvosen vanhempien poroteurastamo on vaarassa jäädä vasaran alle. Bändin tavoitteena on jokaisen hevarin taivas: Wacken Open Air -metallifestivaalin päälava, tähteys ja suuret rahat.
Mitä korkeammalle asetetut tavoitteet, sitä suuremmat esteet – varsinkin kun matkalla vastaan tulee norjalaisia palkkionmetsästäjiä, Saksan poliisi, itsekkäitä managereja ja sekopäisiä vanhoja rokkareita.
Maajussille morsian -ohjelma oli kaalinviljelijä Samille rohkea veto: "Vertaisin armeijaan"

Hevimmän reissun ohjaavat alkuperäisen Hevi reissu -elokuvan tapaan Jukka Vidgren ja Juuso Laatio. Vidgren ja Laatio ovat myös käsikirjoittaneet elokuvan. Hevimmän reissun pääosissa eli Impaled Rektum -bändinä nähdään Johannes Holopainen, Max Ovaska, Chike Ohanwe ja Samuli Jaskio.
– Hevimmällä reissulla pyritään yllättämään katsoja joka käänteessä. Kyseessä on road movie, jossa mennään talla pohjassa Norjasta Saksaan maailman suurinta metallifestaria kohti. Impaled Rektum -yhtyeen seikkailuja on luvassa entistä isommalla volyymilla, elokuvan toinen ohjaaja ja käsikirjoittaja Jukka Vidger sanoo.
Elokuvaa kuvatiin Saksassa Wacken Open Air -metallifestivaaleilla heinä-elokuun vaihteessa. Festivaalin aikana koettiin rankkasateita, ja festivaalin järjestäjä joutui kieltämään ihmisiä saapumasta festivaalialueelle. Haasteista huolimatta Hevimmän reissun kohtaukset saatiin kuvattua festivaaleilla.
Lloyd Libiso on kova peluri Selviytyjät Suomessa – tämä häntä ärsytti saarella
– Wacken Open Airin kuvausjakso oli ikimuistoinen kokemus, joka ei varmasti unohdu yhdeltäkään työryhmän jäseneltä. Selvisimme rankkasateista ja mutavellistä. Festivaali loi elokuvan kohtauksille ainutlaatuisen ympäristön, mikä varmasti välittyy valkokankaalle, Vidger hehkuttaa.
Elokuvan yhtä pääroolia näyttelevä Johannes Holopainen on innoissaan päästyään palaamaan
– Tuntuu helvetin hyvältä jatkaa seikkailuja Impaled Rektumin Turo Moilasena. Bändin jäsenet ovat istuneet norjalaisessa vankilassa, ja sinä aikana olen odottanut matkan jatkumista rakkaan roolin ja työryhmän kanssa. Nyt ystävien eeppinen tarina jatkuu ja metalli soi nopeammin, kovemmin ja lujemmin, Holopainen tunnelmoi.
Hevimpi reissu saa ensi-iltansa syksyllä 2024