Katso logo

Helmi Loukasmäki kertoo MTV:llä, miltä tuntui nousta julkisuuteen Dannyn ystävättärenä: ”Kyllä se pelotti”

Helmi ja Danny
Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Ilkka "Danny" Lipsasen ystävättärenä tunnetuksi tullut Helmi Loukasmäki vieraili Maikkarin Huomenta Suomi -ohjelmassa sunnuntaina 21. toukokuuta. Haastattelussa hän muisteli muun muassa kolme vuotta sitten alkanutta julkisuusmylläkkää.

– Olihan se nuorelle tytölle, joka tulee pienestä kunnasta, tosi iso hämmästys. En olisi ikinä voinut kuvitella, että se on noin laajaa. Kyllä se hämmästytti, Helmi muistelee.

Helmi aloitti uransa musiikkineuvos Dannyn avustajana, ja pesti poiki sittemmin mahdollisuuden laulajan uraan. Mediahuomio kuitenkin säikäytti uran alkumetreillä.

Unelmahäät-pari astelee alttarille krapulassa täristen – edellinen ilta venähti pitkäksi

Mainos
Mainos päättyy

– Kyllä se pelotti, koska meitä seurattiin autolla kaupungille. Tässä on saanut kasvatettua itsensä niin, ettei enää välitä tai ota otsikoita niin. 

Tulevaisuudessa Helmi toivoo saavansa levyttää lisää lauluja. Lisäksi hän haluaisi opiskella toisen ammatin. 

– Toivon, että saan levyttää lisää biisejä ja olla ihmisten iloksi ja esiintyä. Toki mulla on paljon muitakin haaveita, opiskelut ja että saisi musiikkialan rinnalle toisen, turvallisemman ammatin. 

Huomenta Suomi MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa arkisin 6.25 ja viikonloppuisin 8.55.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan