Helmi-Leena Nummela vaatii hoitoalalle lisää arvostusta: ”Minusta ei olisi hoitajaksi”

Putouksesta Syke-sarjaan pari vuotta sitten loikanneen Helmi-Leena Nummelan esittämä Jannica onnistui kun onnistuikin vamppaamaan lääkäri Maxin ja odottaa Sykkeen uudella 12. kaudella tämän lasta.
– On kiva, että hieman pinnallisena bilehileenä sarjaan tulleesta Jannicasta näytetään myös tunteva ja syvällisempi puoli, alun perin vaan vierailevaksi hahmoksi sarjaan tullut Helmi-Leena riemuitsee.
Syke onkin ollut Helmi-Leenalle mieluisa työpaikka, sillä jo lapsena hän katseli Chicagon lääkäreitä ja Teho-osastoa.
– Sairaalamiljöö on herkullinen miljöö draamasarjalle: elämä ja kuolema ovat alati läsnä, ja lääkärien ja hoitajien välinen hierarkia tosi tarkkaa. Mitään sisälmyksiä tai verta en kuitenkaan kestä, joten oikeaksi hoitajaksi minusta ei olisi, Helmi-Leena toteaa.
Hän vaatiikin hoitajille lisää liksaa.
– On ollut iso pettymys, kun hoitajien työoloja ja palkkaa ei ole parannettu. Jokainen, joka on joskus ollut hoidettavana, tietää, miten hieno ja vaalimisen arvoinen asia julkinen terveydenhoito on. Ehkä Sykkeessäkin voisi vieläkin enemmän alleviivata sitä, miten kohtuuttomissa oloissa hoitajat joutuvat tekemään tärkeää työtään, Helmi-Leena miettii.