Katso logo

Ilona Chevakova sai roolin kansainvälisestä elokuvasta – näin ulkomaiset tuotannot eroavat kotimaisista

MYYR_Ae_ilona_chevakova_faeffdf36f.jpg
Mainos
Mainos päättyy

Salatut elämät -sarjasta tuttu näyttelijä Ilona Chevakova nähdään maaliskuun 9. päivä alkaen Netflix-sarja The Last Kingdomissa sivuroolissa. Sarjaa kuvattiin viime vuonna Budapestissä. Ilona on mukana myös ulkomaalaisessa elokuvassa, mutta hän ei voi hiiskua siitä vielä enempää. Ilona nähdään huhtikuussa myös Myyrä-ohjelmassa, jossa hän on yksi julkkiskilpailijoista. 

Nämä julkkikset selvittävät huijaria Myyrä-ohjelman uudella kaudella

Näyttelijä kertoo Katsolle, että hänellä on Kööpenhaminassa oma agentti, joka buukkaa hänelle koekuvauksia myös Suomen rajojen ulkopuolella. Vaikka ulkomailla näyttely kiinnostaa, ei Ilona poissulje laisinkaan Suomea. 

– Tärkeintä minulle on, että saan tehdä mielenkiintoisia rooleja, eikä paikalla ole niinkään väliä. Haluan vain tehdä sellaisia töitä, joiden takana pystyn seisomaan. Totta kai olisi hienoa saada töitä myös enemmän ulkomailta, mutta täällä kotimaassa on yhtä lailla kiva tehdä töitä, hän selventää. 

Ilonalle muualla näytteleminen ei tuota niinkään haasteita, sillä häneltä taittuu englannin kielen lisäksi venäjä, ruotsi ja myös jokseenkin viro. 

Mainos
Mainos päättyy

Ruotsin hän on oppinut aikoinaan koulussa. Kotona annettava kielikylpy on tehostanut kuitenkin entisestään taitoa. 

– Puoliso puhuu meidän lapselle ruotsia, joten meidän toinen kotikieli on ruotsi. Saan kaikki sähköpostit päiväkodista ruotsiksi, hän naurahtaa. 

Ilona opiskeli neljä vuotta Englannissa, joten myös kieli luonnistuu sutjakkaasti. Vieraalla kielellä näytteleminen on kuitenkin erilaista kuin äidinkielellä näytteleminen. 

– Se improaminen… Jos ohjaaja pyytää jotain tekemään, niin se ei tule niin helposti kuin suomen kielellä näytellessä. Pitää vain olla rohkea. 

Ulkomaiset tuotannot, joissa Ilona on ollut, eroavat hänen mukaansa suomalaisista.

– Siellä on satoja ihmisiä. Hirveästi avustajia ja tosi paljon työntekijöitä, on iso catering ja kaikilla näyttelijöillä on omat asuntoautot. Se on moninkertaisesti isompaa. 

Entä saako ulkomaisissa tuotannoissa erilaista kohtelua? 

Mainos
Mainos päättyy

– Kyllä väitän, että olen siellä vähän erityisempi, kun olen siellä näyttelijänä. Kun tulen Suomeen kuvauksiin, niin koen, että ollaan kaikki aika samalla viivalla, eikä mua mitenkään nosteta, eikä missään nimessä tarvitsekaan. Ulkomaan tuotannossa esimerkiksi kun kamerat menevät kiinni, niin saman tien tullaan laittamaan takki päälle, hän paljastaa. 

Netflix-sarjasta roolin napannut Ilona Chevakova: "Kaikki oli isompaa kuin mihin olin tottunut Suomessa"

The Last Kingdom 9.3. alkaen Netflixissä.

Myyrä 3.4. alkaen sunnuntaisin mtv-palvelussa ja klo 21 MTV3-kanavalla. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan