Katso logo

Grantchesterin hottispappi jättää sarjan – tässä on kuuma seuraaja

Grantchesterin hottispappi jättää sarjan – tässä on kuuma seuraaja
Grantchester, Yle, 9. kausi, 2024. Tom Brittney, Robson Green, Rishi Nair.

Brittisarjan uusi tähti joutui heti kuvausten aluksi riisuutumaan yllättäen.

Mainos
Mainos päättyy

Cosy crime -sarja Grantchesterin yhdeksäs tuotantokausi alkaa perjantaina (25.10.) Yle TV1:llä.

Pappilassa kääntyy uusi lehti, kun komea pastori Will Davenport saa houkuttelevan työtarjouksen. Kuuden vuoden jälkeen hän jättää kylän ja seurakunnan aloittaakseen elämässään uuden jakson.

Pastorin lähtöön on luonnollinen syy: näyttelijä Tom Brittney halusi vaihtelua uralleen ja jätti sarjan.

Mainos
Mainos päättyy

– Olen rakastanut Grantchesteria, mutta minulle tuli tarve venytellä jalkojani näyttelijänä. Uskon myös, että Willin matka tuli tiensä päähän. Hän on kokenut ylä- ja alamäet, joten hänet on hyvä jättää rauhaan, Tom toteaa TV Insiderille.

Lähtöpäätöstä Tom kuvailee tuskalliseksi. Hän toivoo, ettei pettänyt ihmisiä jättämällä rooliaan. Hän aikoo kantaa Grantchesteriä sydämessään loppuelämänsä.

– Sarjan seitsemäs kausi oli oma suosikkini. Se oli ensimmäinen kausi, johon oli kirjoitettu sarjamurhaaja. Lopetus, jossa minua puukotetaan, on myös suosikkikohtaukseni, Tom kertoo Masterpiecen haastattelussa.

– Tulen eniten kaipaamaan yhdessäoloa Grantchester-perheeni kanssa, päivittäisiä naurujamme. Muut eivät pitäneet lainkaan hauskana minun ja Robsonin (Green) hölmöilyjä, mutta ne olivatkin sisäpiirivitsejämme, Tom jatkaa.

Yhdeksännellä kaudella seurakunta toivottaa tervetulleeksi uuden pappismiehen Alphy Kottaramin. Intialaistaustainen pastori on hurmaava, pukeutuu tyylikkäästi, ajaa avoautoa ja saa naiset hullaantumaan.

Mainos
Mainos päättyy
Rishi paljastaa saaneensa sarjan jättävältä Tomilta yhden neuvon. – Vastanäyttelijäni Robson Green tarvitsee aamulla kahvin, ja kun hänelle iskee nälkä, minun tulee varmistaa, että salaattia on saatavilla.
Rishi paljastaa saaneensa sarjan jättävältä Tomilta yhden neuvon. – Vastanäyttelijäni Robson Green tarvitsee aamulla kahvin, ja kun hänelle iskee nälkä, minun tulee varmistaa, että salaattia on saatavilla.

Näyttelijä Rishi Nair joutui ensimmäisenä kuvauspäivänä tositoimiin.

– Oli aika epätodellista, kun ensimmäisessä kohtauksessani annoin turpaan sarjan toiselle päätähdistä. Se oli hermoja raastava tapa liittyä suosittuun sarjaan, Rishi kuvailee TVLinelle.

Aloittaessaan työt Grantchesterissa Rishi joutui heti toiseenkin hankalaan tilanteeseen. Hänen tuli esiintyä kahdeksan minuuttia paidatta.

– Olin juuri ollut lomalla ja syönyt mitä sattuu. En tiennyt kohtauksesta etukäteen, joten kun viikon varoitusajalla kuulin siitä, olin ”ette sitten aiemmin kertoneet”, Rishi toteaa naureskellen.

Grantchesterin 9. kausi alkaa TV1:llä ja Areenassa perjantaina 25. lokakuuta. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Grantchesterin hottispappi jättää sarjan – tässä on kuuma seuraaja