Erikoisjoukot-kuvauksissa vaaratilanne!

Mikko Kekäläinen kertoo, mitä kulissien takana tapahtui.
Toimittaja Mikko Kekäläinen on yksi neljännen Erikoisjoukot-kauden kokelaista. Mikko selvisi ensimmäisestä tehtävästä ja jatkaa edelleen ohjelmassa.
Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu juontaja kertoo Instagram-tilinsä tarinoissa 5. syyskuuta, mitä ensimmäisen päivän aikana tapahtui mutta mitä ei tv-katsojille esitetty. Tarinat katoavat 24 tunnin päästä julkaisusta.
– Meidän kamiinat eivät vetäneet siellä tuvassa. Niitä ei varmaan oltu käytetty pitkään aikaan, Mikko aloittaa.
Mikon mukaan kokelaiden tupa on kylmä, ja sitä lämmitettiin kolmella kamiinalla.
– Kaikki savu tuli sisälle tupaan. Tätä ei näkynyt ollenkaan siinä (jaksossa). Meillä lähti palohälyttimet soimaan, hän lisää.
Kokelaat joutuivat viettämään pitkiä aikoja pihalla, kun tuvan kolmea kamiinaa korjattiin.
Savu sisätiloissa voi aiheuttaa muun muassa henigtysteiden ärsytystä ja häkämyrkytyksen, joka voi pahimmassa tapauksessa olla hengenvaarallinen.

Muutakin sattui
Mikon mukaan tiimien nimet menivät väärinpäin. Kokelaat jaettiin kahteen tiimiin, bravoon ja alfaan. Mikko kuului bravo-tiimiin, mutta kun tiimit jaettiin, heidän tiiminsä nimettiin alfaksi.
Mikon tulkinnan mukaan tv:ssä nähtävään jaksoon Jan Knutin osuus oltiin kuvattu jälkikäteen. Hän kertoo osuudessa tiimien nimet.
Kolmas kulissien takainen fakta oli se, että Matias Petäistön Aspen-koira teki tupatarkastuksen. Tarkastusta ei nähty tv:ssä. Koira oli kiertänyt tuvan ja katsonut, että kaikki on juuri niin kuin pitääkin. Mikko ei osaa sanoa, miten Aspen on siihen koulutettu.
Erikoisjoukot torstaisin Nelosella ja Ruudussa.