Ensitreffit-Pauliina ahdistuu Matin kanssa: ”Ei saatana, nyt ihan oikeasti”

Kovin rakastuneen oloisen parin suhteessa ilmenee ryppyjä.
Matin ja Pauliinan suhteeseen alkaa hiipiä arki Ensitreffit alttarilla -ohjelman seuraavassa jaksossa. Jakso esitetään MTV3:lla 5. joulukuuta. Se on jo katsottavissa MTV Katsomo+:ssa.
Ouluun Pauliinan luo muuttanut Matti kertoo, että hän tulee olemaan arkisin paljon Helsingissä, sillä politiikan toimittajana työskentelevän miehen työ on siellä. Viikonloppuisin hän aikoo matkustaa Ouluun.
– Ei me nyt alkuun ainakaan tulla elämään sellaista elämää, että oltaisiin yhdessä ihan koko aikaa, hän sanoo jaksossa.
Hän uskoo, että ahdistuisi, jos luopuisi työstään ja hankkisi toisen työpaikan Oulusta. Hän myös tunnustaa, että jatkuva matkalaukkuelämä väsyttää häntä.
– Tuntuu, ettei ikinä pysty pysähtymään, kunnes taas pitää lähteä eteenpäin. Kyllä sitä kaipaa vähän omaa aikaa ja rauhaa. Yhtenä päivänä mietin, että olis kiva mennä mökille ihan yksin.
– Se on selvää, että mä haluan olla Pauliinan kanssa. Mitä toi muutaman päivän viikossa erossa olo tekisi meidän liitolle? Mä näen, että se voi jopa vahvistaa sitä.

Pauliina myöntää jaksossa, että hänelle on tullut ahdistus hyvin tiiviistä yhdessäolosta. Hän kertoo sanoneensa Matille, että hänkin tarvitsee omaa aikaa.
– Nyt oikeasti tuntuu siltä, että tulee hulluksi toisen kanssa. Oikeastaan viikonloppuna tuli sellainen tunne, että ei saatana, nyt ihan oikeasti.
– Mä oon ollut koko aika joko töissä tai Matin kanssa tai koirien kanssa tai Matin ja koirien kanssa. Mulla ei ole ollut pienintäkään hetkeä, että mä olisin ollut yksin.
Matti vakuuttaa, että he ovat pystyneet puhumaan asiasta ja ymmärtävät, ettei oman tilan tarve johdu toisesta.
– Pääsääntöisesti menee ihan hyvin kuitenkin. Mutta kyllä se käy raskaaksi 24/7 ihmisten ympärillä. Ei ole niin helppoa, Pauliina kuvailee tuntemuksiaan.
Ensitreffit alttarilla tiistaisin MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa.