Ensitreffit alttarilla -pari: Ero!
Ensitreffit alttarilla -asiantuntija Hanna Myllymaa tekee poikkeuksellisen ehdotuksen nähdessään, miten huonosti yksi osallistujista voi.
Ensitreffit alttarilla -ohjelman seuraavassa jaksossa nähdään tunteikas keskustelu, kun Taina ja Matti tapaavat pariterapeutti Hanna Myllymaan. Jakso on katsottavissa MTV Katsomo+:ssa. Älä lue pidemmälle, jos et halua tietää, mitä jaksossa tapahtuu.
Taina on kertonut olevansa kuormittunut ja väsynyt tilanteesta, eikä yhteys Matin kanssa ole ollut toivotunlaista. Hän on puhunut, että hänellä ovat nousseet vanhat, kipeät asiat pintaan, mikä on myös vetänyt mieltä matalaksi.
Nyt hän kertoo uudessa jaksossa olleensa aiemmin toisten miellyttäjä ja alkaneensa pohtia, onko päässyt vieläkään tästä ominaisuudestaan eroon. Omien rajojen asettaminen on hänelle toisinaan haastavaa.
– Kun mä en vastannut hänen tarpeitaan, niin se herätti hänessä niitä omia tunteitaan, joka herätti itsessäni kokemuksia aiemmista tapahtumista. Tuntuu, ettei oltu millään tasolla samalla aaltopituudella. Nyt olen ehkä tosi pitkään ylittänyt sitä omaa jaksamisen rajaa ja ylittänyt sen onnistumisen ja suorituksen halusta ja totta kai ehkä jonkin tason miellyttämisen halusta, Taina avaa ajatuksiaan avioliitostaan.
Hän kertoo olevansa voimaton ja väsynyt, eikä pysty antamaan kovin paljon itsestään.
– Tietää, kun ei pysty nukkumaan kunnolla, että kroppa on jonkinlaisessa stressitilassa koko ajan, ja ei saa oikein kunnolla syödyksi.
– Mä oon tehnyt kaikkeni siihen asti, mihin mä oon pystynyt, Taina sanoo ja puhkeaa itkuun.
Hän kertoo tehneensä aiemmin valtavan ison työn itsensä kanssa, ja nyt pakka tuntuu hajoavan. Se tuntuu hänestä pelottavalta.
– Mä kyllä suosittelen sitä, että prosessi päätettäisiin sun osalta tähän, huolestuneen näköinen Hanna Myllymaa toteaa.
Taina on samaa mieltä. Hänestä tuntuu, että kivi vierähtää sydämeltä, kun ei tarvitse enää jaksaa yrittää.
Myös Matti pitää päätöstä oikeana. Hän sanoo, ettei syytä itseään, mutta pitää itseään osasyyllisenä Tainan kuormitukseen.
– En ole tehnyt tästä matkasta helppoakaan, hän myöntää.
Taina sanoo, että jos hänellä on jossain vaiheessa halua ja jaksamista, on mahdollista, että hän ojentaa kätensä Matille.
Ensitreffit alttarilla tiistaisin MTV3:lla ja MTV Katsomossa.
