Ensitreffit alttarilla: Anna kyläilee Hain luona - löytää makuuhuoneesta mieluisan yllätyksen

Annan vierailu Järvenpäässä on naiselle positiivinen yllätys.
Ensitreffit alttarilla -sarjassa avioituneet Anna ja Hai ovat kinkkisessä tilanteessa keskenään. Annan kyläily Hain kotona muuttaa asetelmaa kuitenkin mukavampaan suuntaan.
Uudessa jaksossa nähdään viimein hetki, kun Anna matkustaa koiransa kanssa Hain kotiin Järvenpäähän. Tähän mennessä pariskunta on viettänyt aikaa lähinnä ulkosalla tai muiden aktiviteettien parissa.
Hain avatessa Annalle ja hänen Retu-koiralleen oven, hauva syöksyy oitis nuuhkimaan paikkoja innokkaasti. Hai on myöntänyt etukäteen, ettei hän ole varma, miten koiran kanssa tulee käyttäytyä.
Anna pääsee tapaamaan Hain asunnolla myös aviomiehensä perheenjäseniä, jotka asuvat Hain kanssa saman katon alla.
Lopulta onkin aika piipahtaa Hain omassa huoneessa, josta löytyy sänky ja työpöytä tietokoneineen.
- Täällä on juuri kaikki, mitä sinä tarvitset, muun muassa meidän hääkuva, Anna huomauttaa osoittaen yöpöydällä seisovaa valokuvaa.
Anna ja Hai poseeraavat otoksessa hymyileväisinä.
- Se hääkuva oli kyllä tosi kiva sellainen häihin palauttava hetki. Jotenkin tuli se ihana päivä mieleen ja olihan se tosi kiva huomata, että hänkin pitää sitä tosi tärkeänä ja semmoisena asiana, mitä hän haluaa näyttää ja jakaa muille.

Kun Annan ja Hain yhteinen aika lähestyy loppuaan, Hai tuumaa päivän olleen oikein onnistunut. Samaa mieltä tuntuu olevan myös Anna.
- Kun oltiin Hain luona, niin se oli jollain tapaa aika korjaava kokemus myöskin aikaisempaan. Kummallakaan ei ollut mitään defenssejä päällä, ja se nollasi sen asetelman, missä aikaisemmin oltiin oltu, hän tuumaa.
Lopulta Anna heittää ilmoille jopa ajatuksen siitä, ettei hän näkisi mahdottomana esimerkiksi yöpymistä joskus Hain luona.
Ensitreffit alttarilla MTV3:lla ja MTV Katsomossa tiistaisin.