Ensi-illassa: Atomipommin kehittäjä Oppenheimerista tuli synonyymi kuolemalle ja maailmojen tuhoajalle

Hollywood-tähtien täyttämä poliittinen trilleri kestää lähes kolme tuntia.
Christopher Nolan (Dark Knight -trilogia, Tenet) ohjasi uransa ensimmäisen elämäkertaelokuvan fyysikko J.Robert Oppenheimeristä (1904–1967), atomipommin keksijästä.
Muutama kuukausi sen jälkeen, kun Japani oli hyökännyt 7. joulukuuta 1941 Pearl Harboriin, ja Yhdysvallat oli liittynyt toiseen maailmansotaan, Oppenheimer palkattiin tieteelliseksi johtajaksi salaiseen Manhattan-projektiin, jonka oli käynnistänyt presidentti Franklin D. Roosevelt.
Nämä tuotannot jatkuvat erikoisluvalla Hollywoodin lakosta huolimatta

Projektin tarkoituksena oli rakentaa atomipommi ennen natseja.
– Nyt minusta on tullut Kuolema, maailmojen tuhoaja, Oppenhemeir sanoi vuonna 1965 muistellessaan ensimmäistä ydinräjähdystä.
Pääosassa on Cillian Murphy Oppenheimerina. Emily Blunt esittää hänen vaimoaan, biologi ja kasvitieteilijä Katherine ”Kitty” Oppenheimeria. Muissa keskeisissä rooleissa ovat Oscar-voittaja Matt Damon, joka on Manhattan-projektin johtaja kenraali Leslie Groves Jr., ja Robert Downey Jr. Yhdysvaltain atomienergiakomission puheenjohtajana Lewis Straussina.

Lisäksi mukana ovat Oscar-voittaja Rami Malek, kahdeksankertainen Oscar-ehdokas Kenneth Branagh ja monia muita Hollywoodin tunnetuimpia näyttelijöitä.
Oppenheimerissa ei käytetty lainkaan tietokoneella tehtyjä erikoistehosteita. Esimerkiksi ensimmäisen atomipommin räjäytys toteutettiin fyysisesti.
Elokuva on otettu mykistyneinä vastaan.
Näyttelijöiden lakosta paljastui uusi käänne - Tom Cruise riensi apuun
Oppenheimerin traileri.
Cillian Murphyllle ja Robert Downey Jr.lle veikataan Oscar-ehdokkuuksia ja lähes kolme tuntia kestävää trilleriä on kuvailtu Nolanin hienoimmaksi saavutukseksi tähän mennessä.
Oppenheimer elokuvateattereissa 21.7.