Emmerdalen juonipaljastukset: Charity jättää Mackin

Ensi viikon Emmerdalessa Mackenzie taistelee hengestään sairaalassa, Charity selittää tekoaan ja Tom syyllistää Belleä.
Charityn puukottamaksi joutunut Mackenzie taistelee hengestään sairaalassa. Sarah ja Noah siivoavat verijälkiä kotoa.
Shokissa oleva Charity kertoo poliisille, että näki Harryn tulevan häntä kohti. Mackenzie herää ja kertoo itkuisena poliisille, kuinka herätti nukkuvan Charityn kesken painajaisen. Charity käy katsomassa nukkuvaa Mackenziä sairaalassa ja sanoo lopettavansa suhteen, ettei jotain pahaa tapahdu taas.
Charity tahtoo olla yksin, mutta sairaalasta karannut Mackenzie ilmestyy oven taakse. Mackenzie haluaa, että Charity menee terapiaan. Cain vie Charityn kävelylle metsään puhuakseen hänelle järkeä. Cain valvoo yön Charityn rinnalla.

Brenda haluaa auttaa ja on antanut positiivisen luonnetodistuksen Angelicasta. Jimmy ja Nicola pettyvät kuullessaan, että se olikin myöhässä. Belle kertoo Angelicalle nuorisokodin karusta todellisuudesta.
Tracya surettaa, kun Nate tahtoo avioeron ja riisuu sormuksen. Nate ei aio palata töihin hetkeen, ja Ruby tarjoutuu auttamaan Calebia ja Nickyä.
Rhona uskoo joutuvansa vankilaan ja katuu, että tuotti pettymyksen läheisilleen. Rhona yrittää lepyttää Aprilia. Tuleva oikeusjuttu painaa kaikkia.
Rhona kertoo perheelleen, että aikoo sanoa olevansa syytön. April pyytää Gusilta apua. Gus raivostuu kuullessaan Rhonan suunnitelmista. Gus on saanut itse petossyytteen. Marlon suojelee Rhonaa, ja siinä rytäkässä Gus kaatuu maahan.
Suzy ja Vanessa flirttailevat. Belle saa työtarjouksen Suzyltä, mutta Tom ei ole lainkaan ilahtunut. Tom syyllistää Belleä siitä, että joutuu syömään valmisruokaa. Belle huomaa Tomin käytöksessä outoja piirteitä.
Emmerdale MTV3:lla maanantaista perjantaihin. Torstain 15.5. jakso nähdään poikkeuksellisesti jo kello 16.30.