Elokuva-arvostelu: Prinsessa Dianasta kertova The Princess ei tarjoa loppuun kalutusta aiheesta mitään uutta

Prinsessa Dianan kuolemasta tuli elokuun viimeisenä päivänä kuluneeksi 25 vuotta. Sydänten prinsessan elämään palataan Ed Perkinsin ohjaamassa dokumenttielokuvassa The Princess, joka saa ensi-iltansa elokuvateattereissa 16.9.
Kuten niin monet muut, olin yksi niistä sydän syrjällään prinsessaa ihailleista tytöistä, jotka nenä kiinni tv-ruudussa seurasivat kesällä 1981 Charlesin ja Dianan satuhäitä suorana lähetyksenä Lontoosta.The Princess -elokuva osoittaa, miten sokeita englantilaiset ja me fanit olimmekaan. Mitä jaloa ja kestävää voisi syntyä liitosta, jonka solmivat avioon painostettu epätoivoinen kruununperijä ja naiivi teinityttö, joka on kuolannut isosiskonsa siniverisen poikaystävän perään 16-vuotiaasta lähtien?
Lopputulos ei ole kaunis, ja juuri tähän sotkuun ja sen seurauksiin The Princess pureutuu.

Dokumentti muistuttaa paikoin tiivistunnelmaista jännityselokuvaa, joka pyrkii herättämään katsojassa voimakkaita tunteita. Kohtaukset ovat nopeita ja dramaattisia, ja kerronta saa katsojan mielen muuttumaan moneen kertaan syyllisestä ja uhrista. Vai oliko heitä lainkaan?
Niille, joille prinsessan traaginen tarina on vieras, dokumentti toimii kiinnostavana historiankuvana ja varoittavana esimerkkinä yhteen yksilöön kohdistuvasta joukkohysteriasta ja median ylilyönneistä. Näin aikalaisen silmin elokuva ei tarjonnut mitään uutta tai valaisevaa loppuun kalutusta aiheesta.