Katso logo

Elokuva-arvio: Pedro Almodóvarin The Room Next Door jättää kylmäksi tähtinäyttelijöistä huolimatta

Elokuva-arvio: Pedro Almodóvarin The Room Next Door jättää kylmäksi tähtinäyttelijöistä huolimatta

Espanjalainen mestari tuntuu olevan hukassa vieraskielisessä maailmassa.

Mainos
Mainos päättyy

Julianne Mooren ja Tilda Swinton tähdittämä The Room Next Door saa ensi-iltansa elokuvateattereissa perjantaina 1. marraskuuta.

The Room Next Door

Draama **

Syyskuun lopulla 75 vuotta täyttänyt Pedro Almodóvar sai synttärilahjan etukäteen, kun ohjaajan uusin elokuva voitti kaksi viikkoa aiemmin Venetsian elokuvajuhlien Kultaisen leijonan. The Room Next Doorin nähtyäni joudun kuitenkin hämmästelemään, mistä hyvästä pääpalkinto myönnettiin, sillä kyseessä on yksi ohjaajansa heikoimmista elokuvista.

Mainos
Mainos päättyy

The Room Next Door on Almodóvarin ensimmäinen englanninkielinen elokuva, mikä näkyy etenkin dramaturgisena jäykkyytenä. Espanjan kansainvälisesti juhlituin elokuvantekijä on yksinkertaisesti hukassa vieraskielisessä maailmassa, jonka kielelliset vivahteet eivät avaudu eikä tarinan dialogi notkistu tarvittavalla tavalla. Lopputulos tuntuu pahimmillaan kuin jähmeältä harrastelijateatterilta huippuluokan näyttelijöistä huolimatta.

Julianne Moore esittää kuolemanpelkoista kirjailijaa, Ingridiä, joka tapaa vanhan ystävänsä Marthan vuosikausien jälkeen. Tilda Swintonin esittämä Martha on tehnyt pitkän ja arvostetun uran sotakirjeenvaihtajana, mutta sairastaa nyt kolmannen asteen syöpää. Martha on kuitenkin tehnyt sovun kohtalonsa kanssa ja päättänyt kuolla valitsemallaan tavalla. Nyt hän pyytää Ingridiä viettämään kanssaan viimeiset päivänsä.

Yhdysvaltalaisen Sigrid Nunezin 2020 ilmestyneeseen romaaniin What Are You Going Through pohjaava tarina on antanut Almodóvarille tilaisuuden sukeltaa jälleen kahden mielenkiintoisen naisen sisimpään ja paljastaa siellä vellovat haaveet, katumukset ja salaisuudet. Tässä mielessä The Room Next Door ei voisi olla enempää ohjaajansa näköinen elokuva.

Tarina ja henkilökehitys jäävät kuitenkin vajaiksi. Tuntuu kuin joku olisi yrittänyt tehdä mahdollisimman almodóvarilaisen elokuvan väkisin englanniksi, tajunnut puolivälissä epäonnistuvansa ja jättänyt projektin kesken.

Mainos
Mainos päättyy

O: Pedro Almodóvar. N: Tilda Swinton, Julianne Moore, John Turturro. (Espanja/USA 2024). 107 min.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan