Elokuva-arvio: Mieli kiehuu yli rankassa keittiödraamassa

Keittiöelämää saa ensi-iltansa elokuvateattereissa perjantaina 23. toukokuuta.
Keittiöelämää
Draama ****
Newyorkilaisen ravintolan keittiö muuttuu unelmien ja epätoivon ristiriitaisella liekillä kyteväksi painekattilaksi briljantissa psykologisessa draamassa, joka tuo mieleen The Bear -sarjan parhaat jaksot.
Brittiläisen Arnold Wexlerin vuoden 1957 näytelmään Keittiö perustuva elokuva kiertyy meksikolaisen apukokin, Pedron (loistava Raúl Briones), ja tämän kanssa suhteeseen ajautuneen tarjoilijan, Julian (erinomainen Rooney Mara), ympärille. Julia on raskaana ja päättänyt tehdä abortin, mitä Pedro vastustaa jyrkästi. Samalla, kun pari selvittelee välejään ja tunteitaan, valmistautuu ravintola tarjoilurysään, joka muuttaa keittiön helvetiksi maan päällä.

Lahjakkaan meksikolaisen Alonso Ruizpalaciosin sovitus Wexlerin klassikkonäytelmästä näyttää ihmiset armottoman raadannan ytimessä, vereslihalla tunteidensa ja haaveidensa kanssa. Suurin osa ravintolan työntekijöistä on maahanmuuttajia, jotka jahtaavat omaa versiota amerikkalaisesta unelmasta ja seuraavat sen murenemista. Tässä mielessä Keittiöelämää ei voisi olla ajankohtaisempi Trumpin Yhdysvaltojen murjoessa kaikkia muita paitsi rikkaita ja etuoikeutettuja.
Ällistyttävän hienosti lavastetut keittiöjaksot heittävät tarjoilusalin takaisen, hiellä ja huutamisella marinoidun stressitodellisuuden leikkaamattomana katsojan silmille. Vaikka kerronta on superintensiivistä, malttaa Ruizpalacios ripotella mukaan myös draamaa tehostavia hengähdystaukoja ja edistää henkilökehitystä lähes jokaisella kohtauksella. Ja vaikka lopetus on helppo arvata, on kliimaksin räjähtävyys silti omaa luokkaansa.
O: Alonso Ruizpalacios. N: Raúl Briones, Rooney Mara, Anna Díaz, Laura Gómez. (La Cocina, Meksiko/USA 2024). 139 min.