Katso logo

Elena Leeve avoimena raskaasta synnytyksestään

Elena Leeve avoimena raskaasta synnytyksestään
20241114, Helsinki. Pohjolan laki ja Ivalo tv-sarjojen pressi. Kuvassa Elena Leeve.

Näistä levyistä en luovu -ohjelmassa näyttelijä käy läpi elämäänsä musiikin kautta.

Mainos
Mainos päättyy

Maria Kallio- ja Sunnuntailounas -sarjoista tuttu näyttelijä Elena Leeve oli vieraana Inari Tillin toimittamassa Yle Radio 1:n Näistä levyistä en luovu -ohjelmassa, jossa ihmiset kertovat lempimusiikkiinsa liittyviä muistoja ja tarinoita.

Elena aloitti jo lapsena orientoitumisen tulevaan ammattiinsa. Seitsemänvuotiaana, juuri ennen koulun alkamista, Elenan äiti laittoi tyttärensä kaupungin järjestämälle teatterileirille.

– Kyllä se kipinä siellä syttyi, Elena sanoo.

Musiikkimuistoissaan Elena palaa teini-ikään, ensirakkauteen ja ikimuistoiselle Ruisrock-festareille.

Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijän työelämään kytkeytyy Bonnie Tylerin vuoden 1977 hitti It’s a Heartache, jota Elena käyttää apunaan työstäessään uusia rooleja.

– Tämä liittyy varmasti jokaiseen roolityöhöni, olipa se kamera- tai näyttämörooli. Lähden ensimmäisenä hakemaan roolihenkilöstä kipua, säröä tai mikä roolihenkilöä sattuu. Tämä biisi auttaa minua roolissa kuin roolissa ujuttautumaan roolihenkilön nahan alle, Elena paljastaa.

Musiikkia synnytyssalissa

First Aid Kitin vuonna 2012 julkaisemalla kappaleella Wolf on erityinen merkitys Elenan muistojen ketjussa.

Laulu vie ajatukset näyttelijän esikoisen syntymään. 

Mainos
Mainos päättyy

Kappale antoi tulevalle äidille eteenpäin vievää voimaa ja turvaa.

– Se oli pitkä synnytys. Tytär syntyi joskus kymmeneltä aamulla, ja edellisenä päivänä olimme jo lähteneet laitokselle.

– Tästä Wolf-biisistä sain tosi paljon voimaa. Kuuntelin sitä uudestaan ja uudestaan synnytyksen eri vaiheissa, kun se kesti ja kesti, Elena kertoo.

Näistä levyistä en luovu on kuunneltavissa Yle Areenassa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan