Katso logo

Asiantuntija: Tätä Helmareilta voi odottaa EM-kisoissa

Asiantuntija: Tätä Helmareilta voi odottaa EM-kisoissa

Menestystä ja jatkopelejä ajatellen Helmareiden täytyy saada hyökkäyspelinsä kuntoon.

Mainos
Mainos päättyy

Helmareiden entinen pelaaja, uransa jalkapallon EM-kisoissa 2022 lopettanut Essi Sainio toteaa, että Helmareiden minimitavoitteena tulevissa jalkapallon EM-kisoissa Sveitsissä on puolivälieräpaikka.

– Jos Suomi haluaa näyttää sen, että he ovat ottaneet seuraavan stepin, eli nostaneet tasoaan, niin kyllä tuosta lohkosta pitää mun mielestä mennä jatkoon, kisoissa Yle Urheilun asiantuntijana toimiva Sainio painottaa.

Suomen kanssa samassa A-lohkossa pelaavat emäntämaa Sveitsi (maailmanlistan sija 23), sekä Islanti (sija 14) ja Norja (sija 16). Vaikka  Suomi (sija 26) on lohkonsa selkeä altavastaaja, sijoituksia ei kannata Sainion mielestä pitää kisoissa täysin paikkaansapitävinä.

Mainos
Mainos päättyy
Helmarit kohtaavat viimeisessä ottelussaan ennen EM-kisoja Hollannin. Maaottelu pelataan 26. kesäkuuta kello 21 alkaen.
Helmarit kohtaavat viimeisessä ottelussaan ennen EM-kisoja Hollannin. Maaottelu pelataan 26. kesäkuuta kello 21 alkaen.

– Pitää katsoa, missä mennään kunkin maan tilanteessa. Mielestäni esimerkiksi Islannin tilanne on heikentynyt jonkin verran edellisistä kisoista, eikä se ole ehkä niin terässä tällä hetkellä, Sainio huomauttaa.

Suomen lohkon ennakkosuosikki täynnä maailmantähtiä

Jos Suomi haluaa mennä jatkoon, Helmareiden pitää olla vähintään lohkonsa toiseksi paras joukkue. 

Turnauksen emäntämaa Sveitsi on samaa tasoa Helmareiden kanssa, kun taas Islanti on tutumpi joukkue. Edellisistä keskinäisistä otteluista Suomi on voittanut kaksi, pelannut yhden tasan ja hävinnyt kerran. Norjakin on tuttu joukkue Helmareille EM-karsintaotteluista, joista Helmarit pelasi kerran tasan 1–1 ja hävisi 0–4.

Norjan Caroline Graham Hansen on voittanut FC Barcelonan kanssa Mestarien liigan vuosina 2021, 2023 ja 2024.
Norjan Caroline Graham Hansen on voittanut FC Barcelonan kanssa Mestarien liigan vuosina 2021, 2023 ja 2024.

– Norja on Suomen lohkon ehdoton ennakkosuosikki. Siellä on ihan oikeita maailmantähtiä: esimerkiksi keskikentällä Caroline Graham Hansen (FC Barcelona) ja oikeassa laidassa Chelsean Guro Reiten, joka voitti joukkueensa kanssa Englannin naisten pääsarjan mestaruuden kuluneella kaudella.

Mainos
Mainos päättyy

– Mielestäni Graham Hansen on tällä hetkellä maailman paras laitapelaaja. Siellä on äärimmäisen paljon kokemusta. 

Jos Espanja voittaa oman lohkonsa, Helmareiden puolivälierävastus kovenee huomattavasti alkulohkon jälkeen.

Edellisestä jatkopaikasta 16 vuotta

Helmareiden edellinen puolivälieräpaikka on EM-kotikisoista 2009, joissa Sainio pelasi itsekin. Tuolloin turnaus päättyi Turussa 2–3-puolivälierätappioon Englannille, joka eteni MM-hopealle saakka.

Jatkoa ajatellen Helmareiden hyökkäyspelin täytyy kehittyä huomattavasti.

– Hyökkäyskolmannekselle ja maalintekotilanteisiin eteneminen on ollut aika laimeaa ja jotenkin takkuista. Toivottavasti tässä kuukaudessa saadaan se asia nyt jotenkin jiiriin, Sainio toivoo.

Mainos
Mainos päättyy
Helmareiden hyökkääjä Linda Sällström on eniten A-maaotteluita pelannut suomalainen. Hän on myös Suomen maajoukkuehistorian paras maalintekijä 61 maalilla.
Helmareiden hyökkääjä Linda Sällström on eniten A-maaotteluita pelannut suomalainen. Hän on myös Suomen maajoukkuehistorian paras maalintekijä 61 maalilla.

Suomen joukkue julkistettiin kisoihin 19. kesäkuuta. Pelaajia, joilta voi odottaa tulosta, ovat muun muassa hyökkääjät Linda Sällström (Vittsjö GIK) ja vuoden naisjalkapalloilija 2023, Jutta Rantala (Leicester City). 

Tulosta odotetaan myös topparikaksikolta Natalia Kuikka (Portland Thorns) ja Emma Koivisto (AC Milan). Koivisto on isossa roolissa niin hyökkäys- kuin puolustussuunnassakin.

Eveliina Summanen valittiin vuonna 2018 Suomessa Vuoden liigapelaajaksi.
Eveliina Summanen valittiin vuonna 2018 Suomessa Vuoden liigapelaajaksi.

– Keskikentältä nostaisin Eveliina Summasen, Tottenhamin kokenut keskikenttäpelaaja, joka tekee pyyteetöntä duunia oman jengin eteen ja on erikoistilanteissa erittäin vaarallinen.

Menestyksen taustalla suomalaista päättäväisyyttä

Helmarit ovat päässeet historiansa aikana jo viidesti jalkapallon EM-kisoihin. Sainion mukaan yksi menestyksen salaisuus on ollut pelityylit, jotka on sovitettu aina sopivaksi niihin vuosiin joina arvokisoissa on oltu mukana.

Anna Signeul (Helmareiden entinen päävalmentaja vuosina 2017–2022) vei Suomen EM-kisoihin edellisen kerran. Hänellä oli selkeä pelisysteemi niille senhetkisille pelaajille, joille se sopi, ja sillä mentiin EM-kisoihin, Sainio perustelee.

– Nyt mentiin kisoihin täysin toisenlaisella tyylillä, ja siinäkin näkyi mielestäni se, että pyritään löytämään senhetkisten ringissä olevien pelaajien vahvuudet.

Helmareiden nykyinen päävalmentaja on Marko Saloranta. Hänet valittiin pestiin Helmareiden entisen päävalmentajan, Anna Signeulin, saatua potkut.
Helmareiden nykyinen päävalmentaja on Marko Saloranta. Hänet valittiin pestiin Helmareiden entisen päävalmentajan, Anna Signeulin, saatua potkut.

Pelityylin lisäksi menestyksen taustalla on ollut myös suomalaista päättäväisyyttä ja ennen kaikkea valmiutta laittaa itsensä likoon. MM-kisapaikkakaan ei ole enää pelkkä haave.

– Uskon, että se on jonain vuonna varmasti todennäköistä.

Jalkapallon EURO 2025: Naisten jalkapallon EM 2.–27.7.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan