BB-Nabazia kiusattiin julmasti koulussa: "Siihen osallistui jopa opettajani"

Uusissa tilanteissa ujoksi itsensä mieltävä Nabaz, 38, on ollut sinkkuna jo 17 vuoden ajan. Miehellä ei ole aikomusta etsiä itselleen parisuhdetta.
- Olen kyllä ollut parisuhteessa, suhde kesti kaksi vuotta. Olin rakastunut. Eihän sitä tiedä, ehkä rakastun vielä joskus uudestaan. En kyllä oikeastaan haluaisi, Nabaz pyörittelee päätään.
Näkökulma: Big Brother -talo muuttui täysin – laukaiseeko karmiva sisustus asukkaissa pelkotiloja?
Nabaz on ehtinyt kokemaan elämänsä aikana paljon. Ollessaan 5-vuotias Nabazin perhe muutti Irakissa vallinneen sodan jaloista Turkkiin. Neljän vuoden päästä perhe löysi kodin Suomesta, Tammisaaresta. Nabaz oli Suomeen muuttaessaan noin 9 vuoden ikäinen.
- Tammisaaressa kaikki puhuvat ruotsia, joten minut laitettiin ruotsinkieliseen kouluun. Olen puhunut koko elämäni ruotsia. Opin suomen kielen vasta viisi vuotta sitten muutettuani Helsinkiin, mies yllättää.
Nabaz kertoo puhuvansa ystäviensä kanssa sekaisin niin suomea, ruotsia kuin englantiakin.
- Haluan näyttää ihmisille, ettei vieraan kielen puhumista kannata pelätä. Jos he eivät ymmärrä minua, kysyn ja toisin päin. Jos en halua ymmärtää jotain, voin valehdella muille, etten ymmärrä, mitä he sanovat, Nabaz heittää nauraen.
Parturi-kampaajaksi itsensä opiskellut Nabaz kertoo olleensa lapsuudessaan pahasti koulukiusattu.
- Koulukiusaamista jatkui 3. luokalta 6. luokkaan asti. Yläasteelle siirtyessäni ajattelin, että pääsen aloittamaan uuden elämän, mutta sekin oli yhtä helvettiä.
Mies kertoo vaihtaneensa koulua useaan otteeseen, mutta kiusaaminen ei loppunut missään.
- Kiusaamiseen osallistui yläasteella jopa opettajani.
Tällaiset asukkaat muuttavat Big Brother -taloon: mukana seksityöläinen ja tasa-arvokriitikko
Iloluontoinen Nabaz muistaa ammattikoulussa joutuneensa kiusaamisen varjolla jopa väkivallan uhriksi.
- Olin silloin 17-vuotias. Muistan, kun koulullamme oli juhlat ja viisi poikaa alkoivat yhdessä lyömään minua. Kaverini yritti vieressä huutaa heitä lopettamaan, Nabaz muistelee.

Kiusaaminen ilmeni myös rasistisella herjaamisella ja muun muassa roskien heittämisellä pojan päälle.
Nabaz kertoo, ettei hän halua muistella vaikeita aikoja negatiivisuuden kautta. Nykyään hän keskittyy elämässään hyvään.
Kaksi Nabazin kiusaajista on ollut mieheen aikuisiällä yhteydessä.
- Toinen otti minuun yhteyttä Facebookin kautta ja halusi pyytää anteeksi. Toinen tuli halaamaan minua ollessani baarissa ja pahoitteli kaikkea tapahtunutta.
Nabaz kertoo, ettei kanna kiusaajilleen enää kaunaa. Hän on antanut heille anteeksi.
- Ainoa, jolle en voi antaa anteeksi on opettajani. Jos näen hänet jossain, en voi edes katsoa häneen päin.
Nabaz perustelee päätöstään sillä, että muut hänen kiusaajansa olivat tuolloin lapsia, jotka eivät välttämättä ymmärtäneet tekojensa seurauksia. Opettaja oli kiusatessaan aikuinen.
- Hän oli silloin 36-vuotias, Nabaz muistaa.