Katso logo

Toni Lähde hyödyntää Diilin psykologisia oppeja työssään – ”En ole koskaan osannut hävetä oikein mitään”

Diili Toni Lähde
Mainos
Mainos päättyy

Toni Lähde on ollut mukana jokaisella Jaajo Linnonmaan vetämällä Diili-kaudella ohjelman johtoryhmän jäsenenä, niin myös maaliskuussa 2023 alkavalla kolmannella Jaajon vetämällä kaudella.

Toni siirtyi aikoinaan liike-elämän tehtäviin musiikin parista. Muun muassa Daruden kanssa tehty yhteistyö johti ensin rap-keikkoihin Nokian promootiotilaisuuksissa ympäri maailmaa ja sitä kautta sattuman oikusta kouluttajaksi Nokialle.

Myöhemmin alkoivat yhteiset liiketoimet muun muassa juuri Jaajon kanssa.

Toni ehti jo alun perin kieltäytyä kaksikin kertaa, kun Jaajo kosiskeli häntä mukaan Diiliin.

Mainos
Mainos päättyy

– Musiikkiuralla totuin olemaan valokeilassa, mutta nykyisessä työssäni eri brändien parissa yritän nostaa muita valokeilaan. Siksi en halunnut aluksi itse esille Diilissä, Toni sanoo.

– Tajusin kuitenkin, että tämä on ainutlaatuinen tilaisuus olla kärpäsenä katossa ja seurata, kuinka tosi kovat tekijät toimivat ongelmatilanteissa. Sellainen käyttäytymispsykologinen tieto on tuonut tosi paljon asiaa omaankin työhöni.

Toimelias Piia Koriseva osallistuu Diilin uudelle kaudelle – ”Halusin näyttää, että viisikymppinenkin nainen pysyy jengin mukana”

Diilissäkin toistellaan usein, että pitää uskaltaa epäonnistua saavuttaakseen suuria tuloksia. Monia tavallisia pulliaisia saattaa kuitenkin pelottaa esimerkiksi häpeä, joka epäonnistumista voi seurata.

– Ymmärrän sen oikein hyvin. En silti ole koskaan osannut hävetä oikein mitään hirveän hyvin, Toni nauraa.

– Meillä tulee myös vähän ehkä verenperintönä, että varmistellaan asioita. On ikään kuin pakko onnistua joka kerta. Epäonnistuminen on kuitenkin mielenkiintoisempaa, siinä oppii paljon enemmän.

Diili alkaa Nelosella maanantaina 6.3. kello 21.00.

Mainos
Mainos päättyy
Diili
Diilin johtoryjhmässä jatkavat Noora Fagerstrom, Jaajo Linnonmaa ja Toni Lähde.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Toni Lähde hyödyntää Diilin psykologisia oppeja työssään – ”En ole koskaan osannut hävetä oikein mitään”