Iholla-jaksossa 16.3. Sara Sieppi on antanut lehdelle raha-aiheisen haastattelun, mikä on poikinut runsaasti kommentointia sosiaalisessa mediassa.
Sara on tuonut paljon esille sitä, miten paljon työtä somevaikuttajana menestyminen vaatii, ja hän muistuttaakin rakentaneensa omaa brändiään määrätietoisesti jo kymmenen vuoden ajan.
Nyt Sara on saanut kritiikkiä siitä, että hän tekee yhteistyötä eettisesti ongelmallisten pikamuotiketjujen kanssa.
– Fakta on se, että ne maksaa tosi hyvin. Fakta on se, että ihmiset tilaa niitä tosi paljon. Niin kyllä mä koen, että sillä kuluttajalla on myös vastuu, kun se tilaa niitä tuotteita. Samaan aikaan tuolla keskustelupalstoilla haukutaan tota mun repliikkiä, mut sit huomenna sä meet tilaamaan mun alekoodilla vaatteen itsellesi. Niin kyllä mä koen, että siinä on tietynlainen ristiriita, hän sanoo jaksossa.
Sara sanoo tietävänsä olevansa etuoikeutettu saadessaan tehdä mieleistään työtä, josta vielä maksetaan hyvin.
– Mutta sit tuntuu, että koskaan ei ole mikään ihan hyvin.
Lue myös: Iholla: Sara Sieppi ei katsele hintalappuja Espanjassa – spa-lasku lähes 800 euroa
Iholla TV5 ja discovery+ torstaisin.