Lauri Salovaara saa viikkobudjetikseen 80 euroa Rikkaat ja rahattomat -ohjelmassa – oma some-elvistely alkaa hävettää

Ensimmäisessä jaksossa viikon kestävän budjettien ja kotien vaihdon tekevät yrittäjä Lauri Salovaara ja nuorisotyöntekijä Jaakko Jääskeläinen.
Jaksossa Lauri Salovaara ja Jaakko Jääskeläinen asuvat viikon ajan toistensa kodeissa ja elävät kummankin normaalien viikkobudjettien mukaan.
Lauri ja Jaakko elävät taloudellisesti hyvin erilaisia elämiä, ja roolien vaihtuessa etenkin Lauri odottaa jännityksellä tulevaa viikkobudjettiaan.
Lauri saa eteensä kirjekuoren, jonka sisältö saa hänet mietteliääksi.
– Siis viikkobudjetti on 80 euroa. Tämä vetää hiljaiseksi. 80 euroa, jonka pitää riittää viikossa elämiseen. Vau. Tämä menee jo tunteisiin. Ei sillä, ettenkö pärjäisi, hän tuumii jaksossa.
Lauri tiedostaa monien tulevan toimeen 80 euron viikkobudjetilla. Hän on tehnyt kovasti töitä oman taloudellisen tilanteensa eteen ja tottunut rahan tuomiin mahdollisuuksiin.
– Tuntuu, että olen oikein pöyhkeä, kun on tietynlaista autoa ja mökkiä somessa. Toki se on markkinointia, mutta tuntuu kahta kauheammin, että mitäs elvistelet siinä. Kaikilla ei ole mahdollisuutta siihen.
Huomasitko? Rikkaat ja rahattomat -perheenisä etsi aiemmin seuraa takapuoli paljaana televisiossa

Jaakko puolestaan saa eteensä kirjekuoren sijaan lippaan. Sen sisältä paljastuu 1 500 euron viikkobudjetti.
– Mitä ihmettä?! Tässä loppuvat sanat kesken. En osannut odottaa tuollaista summaa – saati tunnetta, kun pitää sellaista summaa kädessään. Jotenkin rahan käsitys katoaa, se on sellainen oma tunteensa, hän päivittelee.
– Mihin ihmeeseen voi tunkea näin paljon rahaa viikossa? Jaakko pohtii.
Lauri suuntaa ruokakauppaan käyttämään viikkobudjettiaan. Koska rahaa on totuttuun verrattuna vähemmän, pitää hänen miettiä ostoksensa tarkkaan.
– Kyllä tuolta jokin tonnikala pitää ottaa. 28 euron kilohinta tonnikalalle? Näitä olisi pitänyt joskus katsoa vähän tarkemmin.
Takaisin Jaakon kotiin päästyään Lauri myöntää, että 80 euron viikkobudjetilla eläminen ei sopisi hänelle.
– Se, että tätä joutuisi jatkamaan pidempään, kävisi luonnon päälle. Tykkään syödä paljon kalaa, niin jos lohen kilohinta on 30 euroa, en voisi. Ahdistaa ajatus, että jos otan puoli kiloa lohta, niin mitäs loppubudjetilla tehdään.
Rikkaat ja rahattomat Nelosella ja Ruudussa keskiviikkoisin klo 20.