Diili-kilpailijoiden yhteistyöstä ei tule mitään: "Hän on tyranni"

Diili-joukkueiden Kiilan ja Valjakon yhdeksännen jakson tehtävä on suunnitella ja järjestää suklaatasting eli suklaan maistelu. Johtoryhmän arvioon vaikuttaa tuloksen lisäksi tapahtuma itsessään.
Tehtävän projektinjohtajat Aki ja Wenla maistelevat käsintehdyt suklaakonvehdit ja valitsevat omat kuusi suosikkiaan joukkueelleen.
– Olin todella fiiliksissä Kiilan tiimin suunnittelusta. Se oli kirjaesimerkki, neuvonantaja Toni Lähde kehuu.
Vahva aloitus tyssää, kun Kiilan tulee valita tapahtumapaikka tastingilleen. Aki himoitsee luksushotelli Kämpin Peilisalia, vaikka sen hankkimisessa onkin mutkia. Aikaa kuluu, mutta tiimi ei kykene päätöksentekoon.
– Luulen, että tiimi luottaa Akiin liikaa. Kuuluisa itseohjautuneisuus puuttuu täysin. Esimerkiksi Mikko ei pysty täyttämään suklaarasioitakaan ennen kuin Aki antaa selvän ohjeen, Toni kummastelee.
Valjakon ongelmaksi puolestaan osoittautuu projektinjohtaja Wenla, joka omassa tekemisen puuskassaan unohtaa huomioida tiimiläisensä Tiinan ja Viljamin.
– Wenla on tyranni. Hän tekee, mitä haluaa. Juuri puhuimme me-henkisyydestä, ja heti Wenla alkoi tehdä omannäköistään tapahtumaa. Perseelleen meni, Viljami kritisoi.
Diilissä nähdään historian surkein tulos – joukkue tekee persnettoa

Tapahtumapaikakseen Valjakko valitsee joogastudion, jossa on myös kahvila. Tilaisuus on ilmainen, ja raha hankitaan myymällä konvehtirasioita yrityksille ja suklaamaistelun asiakkaille.
– Valjakko lähti soitellen sotaan. Heillä ei ollut lainkaan yhtenäistä myyntipuhetta, ja vain Wenla oli maistanut suklaita, neuvonantaja Noora Fagerström toruu.
Molemmilla joukkueilla on haasteita tehtävän kanssa. Etenkin asiakkaiden haaliminen suklaamaisteluun on kovan työn takana.
Kiila ajautuu vakaviin ongelmiin asiakaskadon vuoksi. Lisäksi Akia rassaa tiimikaveri Aten asenne.
– Tuntui kuin Atte haluaisi meidän häviävän tehtävän, Aki tuumaa.

Diili-kisaaja pitivät Jaajo Linnonmaan toimintaa hyvien arvojen vastaisena – yllätysnimelle potkut
Tilannetta ei helpota, että kesken tehtävän Atte joutuu perhehuolien vuoksi jättämään tiiminsä ja kiirehtimään kotiin.
Myöskään Valjakko ei loista suklaatehtävässä, mutta Viljami tyytyy joukkueensa suoritukseen.
– Meidän työmme on ihan ok. Onhan se parempi kuin epäonnistuminen, Viljami toteaa.
Käärijän nuutunut olemus tv:ssä huolestutti fanit: "Säälittää"