fbq
HaastatteluSalkkareiden lapsinäyttelijä Oliver Hatava, 2, aloitti työnteon vastasyntyneenä – näin hän käyttää palkkansa
Salkkareiden lapsinäyttelijä Oliver Hatava, 2, aloitti työnteon vastasyntyneenä – näin hän käyttää palkkansa

Toivo Taalasmaata Salatut elämät -sarjassa näyttelevä Oliver Hatava oli vain kolmen viikon ikäinen, kun hän aloitti näyttelijänuransa sarjassa. 

Parin vuoden aikana pikkumies on tullut osaksi Salkkarit-yhteisöä, jonne hän menee aina innoissaan. Salkkareista on tullut äidille ja pojalle mukava viikoittainen harrastus, joka ei tunnu laisinkaan työltä. Kuvauspäiviä Oliverilla kertyy yksi tai kaksi kertaa viikossa.

Erityisesti vastanäyttelijöistä Jarkko Miettisestä ja Inna Tähkäsestä on tullut Oliverille sydänystävät. 

– He ovat aivan ykköset. Oliver on aivan innoissaan nähdessään heidät ja juoksee oitis syliin. Tänäänkin kun hän pääsi Jarkon syliin, ei äiti hetkeen kelvannut, Oliverin äiti Jonna Kilponen toteaa Katsolle. 

Jarkko ja Inna osaavat ottaa myös hyvin tilanteen haltuun silloin, kun Oliverilla on hankaluuksia kohtauksissa. 

– He osaavat rauhoittaa hyvin Oliverin ja kiinnittää hänen huomionsa muualle. 

– Myös maissinaksuilla on joskus houkuteltu, äiti Jonna jatkaa nauraen. 

Lue myös: Mikko Alatalon lapsenlapsi sai roolin Salatut elämät -sarjasta – esittää Ismo Laitelan siskoa

R
Oliver on näytellyt Salkkareissa elämänsä alkumetreiltä saakka. 

Jonna-äiti seuraa itse Salkkareita. Oliver saa katsoa silloin, jos hän itse on mukana kohtauksessa. Erityisesti alkutunnarissa nähtävät tutut kasvot saavat pikkumiehen iloiseksi. 

– Aina kun hän näkee kollegansa televisiossa, alkaa hän taputtaa. Itsensä nähdessään hän sanoi ennen vauva, nykyisin hän osaa kutsua itseään jo nimellään. 

Oliver saa luonnollisesti palkkaa työstään. Kaksivuotiaalla vekaralla on jo oma verokortti ja pankkitili. 

– Rahat menevät omalle tilille, eikä me niitä käytetä. Saa sitten jossain kohti, ettei tuhlaile kaikkia, äiti sanoo.

Salatut elämät arkipäivisin MTV3-kanavalla kello 19.30 alkaen. 
 

28.01.2023 10:15 | Teksti: Jasmin Vainio | Kuvat: Atte Kajova, MTV

Seuraa meitä somessa