Anna-Maija Tuokko juontaa kolmannen Jussi-gaalansa – Mikko Leppilampi vaihtuu uuteen aisapariin

Näyttelijä Anna-Maija Tuokko, 41, juontaa tämän vuoden Jussi-gaalan yhdessä näyttelijä Chike Ohanwen kanssa. Tuokolle juontokeikka on jo kolmas. Hän juonsi myös vuosien 2019 ja 2020 gaalat yhdessä Mikko Leppilammen kanssa.
Jussi-gaalaa pääsee seuraamaan suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla perjantaina 6.5. kello 19.30 alkaen.
Tässä ovat vuoden 2021 Jussi-ehdokkaat – yksi ylitse muiden
Gaalan juontaminen on Tuokon mukaan intensiivistä hommaa. Käsikirjoittajat tekevät juonnot valmiiksi, ja ne käydään juontajien kanssa läpi nopeasti parissa palaverissa. Varsinainen gaalaesiintyminen kuitenkin harjoitellaan vain kerran ennen gaalaa, yleensä samana päivänä. Sitä ennen studiolla on saatettu pyörähtää edellisenä iltana vilkaisemassa vähän paikkoja.
Tuokolle rakkaimmat Jussi-gaala-muistot liittyvät hänen itsensä juontamiin gaaloihin. Hän on kokenut olevansa turvallisilla vesillä hänen juontoparinsa Leppilammen ansiosta. Leppilampi on pitkän linjan juontajakonkari, jolta Tuokko sanoo oppineensa paljon.

– Nyt minulla on hyvät pohjatiedot ja pystyn niitä neuvoja ojentamaan vähän Chikelle, joka taas on oma huikea persoonallisuutensa ja tuo oman twistinsä juontamiseen, Tuokko iloitsee.
Elokuva-alalta merkittävä päätös: Jussi-gaalassa luovutaan eri sukupuolten palkinnoista
Gaalajuonnot ovat lähtökohtaisesti hyvin informaatiopainotteisia, mutta esille tuodaan myös gaalan teemaa, joka tänä vuonna on elokuvien taika. Teeman avulla tähdennetään sitä, kuinka isoja kokemuksia elokuvat meille antavat, ja minkälaisia muistoja voi liittyä etenkin elokuvissa käymiseen.
Mitä taianomaisia elokuvakokemuksia Tuokolla itsellään on?
Näyttelijä vastaa niitä olevan paljonkin. Yksi keskeisimmistä liittyy kuitenkin lapsuuteen. Tuokko on kotoisin pieneltä paikkakunnalta Viialasta. Siellä toimi elokuvateatteri, jota pyöritti paikallinen elokuvaharrastaja. Sunnuntait olivat kohokohtia, kun pääsi elokuviin katsomaan tuoreet ensi-illat.
Varmasti monilla pikkupaikkakunnilla on samantyylisiä pieniä elokuvateattereita, joita joku pyörittää rakkaudesta elokuvaan, Tuokko otaksuu.
Toinen taianomainen leffamuisto liittyy vuonna 2008 ensi-iltansa saaneeseen Sinkkuelämää-elokuvaan. Tuokko oli ensi-illan aikaan New Yorkissa ja pääsi katsomaan elokuvan paikallisen yleisön kanssa. Kokemuksesta tekee erityisen se, että Sinkkuelämää sijoittuu niin vahvasti juuri New Yorkiin.
Perjantaina 6.5. vietettävässä Jussi-gaalassa palkintoja jaetaan 16 eri kategoriassa, joihin kuuluvat tuttuun tapaan paras elokuva, - ohjaus sekä pää- ja sivuosapalkinnot. Eniten Jussi-ehdokkuuksia kahmi odotetusti Juho Kuosmasen ohjaama Hytti nro 6., joka sai peräti 12 ehdokkuutta.
Oscar-gaalassa koomikkoa lyönyt Will Smith julkaisi anteeksipyynnön: "Olen häpeissäni"
Jussi-gaala MTV3-kanavalla perjantaina 6.5. kello 19.30 alkaen.